Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi
Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Etu- ja nelivetoiset => Korjaamo ja yleistekniikka => S60, V70 (vm.00-07), S80 (vm. -> 06), XC90 => Aiheen aloitti: Kartano740 - 28.11.2021, 15:39:04
-
Tervehdys,
Missä sijaitsee xc70 d5 -04 akku? Plussan kaapeli löytyy kyllä konehuoneesta. Ja mitkä ovat oikeaoppiset ohjeet akun ylläpitolatausta varten? Saako akkua ladattua tuosta plussan kaapelin päästä ja jostakin koneen maadotuskohdasta?
Ennalta mietin vaan että jos joskus joutuu laittamaan kaapeleilla käyntiin niin eikös tämän vm auton saa vielä laittaa käyntiin konehuoneen plussan kaapelista ja jostain hyvästä maadoituspisteestä vai mitenkä?
-
Akku sijaitsee takaluukussa ja ylläpitolaturin saa kytkettyä konehuoneen puolelle:
https://www.vrcf.fi/foorumi/index.php?topic=795.0
Esimerkissä kytketään Ctek-laturi..
-
On laitettu konehuoneesta käyntiin buusterilla onnistuneesti. Volvon sivuilta ota sähköinen ohjekirja
-
Kiitos vastauksista. Mietin vielä että saako akkua ladattua konehuoneen plus liittimen ja jonkin maadoituskohdan (kertokaa jos teillä on hyvä paikka tiedossa) kautta?
Tarkoitan tässä tapauksessa siis irrallista laturia
-
Itse lataan siitä plussanavasta ja miinus laturista riippuen (riittääkö johdot) joko iskarin pultista tai moottorin korvakkeesta. Kipinää ei tarvitse pelätä konehuoneessa kun akun kaasut on kontissa..
-
Komppaan edellistä, tuo on helppo tapa ladata akkua. Akun täytyy kuitenkin olla kunnossa ja navat hyvin kiinni, puhtaat.
-
Näistä akun latauksista ja sulakkeen mitoituksista on ollut parran pärinää täälläkin jo monta sivua. Ja tässä vähän lisää. Silloinkun lasketaan johdon kuormitettavuutta ja sulakkeen kestoa, on oikea jännite lähempänä, 14,5 v kuin 12,0 v. Pienempi jännite antaa toki lisä varmuutta. Mistähän tuo 12v on saatu noihin laskutoimituksiin? Täyden akun jännite kun on 12,8. Sitkeessä liikkuu huhu, että ylläpito- tai akkulaturi saa akun kaasuuntumaan 3-4 A virralla. Tämän päivän autoissa on melkein järjestään 120 An latureita eikä nekään kiehuta akkua. Puheet akun kaasuuntumisesta taitaa olla peräisin tasavirtalaturin aikakaudelta. Itse olen sähkötöitä tehdessäni puhdistanut kaikki liitoskohdat hyvin, ja laittanut niihin hieman grafiitti rasvaa ja hyvin on pelittänyt. Jokainen tehköön niinkuin parhaaksi näkee.