Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi
Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Etu- ja nelivetoiset => Korjaamo ja yleistekniikka => S80 (vm.-07>), V70 (vm.-08>), XC60, S/V60 (vm. -11 ->) => Aiheen aloitti: Vee702015 - 21.02.2022, 15:44:21
-
Elikkä akku pitäisi vaihtaa. Tiedän että se on vasemmasta etukulmasta kiinni. Kiinnikkeen päälle on kuitenkin asennettu johtosarja ja joku jäykkä muoviputki. ( kulkevat siis akkukotelossa) Millä saan edestä pois tuon johtosarjan ja putken? Voima ei tunnu auttavan, joten jostain pitäisi irroittaa jotakin. Moottori on D4. Kiitos!
-
Itse en muista siinä mitään ongelmakohtaa olleen kun pari vuotta sitten vaihdoin akun
https://www.volvocars.com/fi/support/manuals/v70/2014w46/yllapito-ja-huolto/akku/kaynnistysakku---vaihto
https://www.volvocars.com/fi/support/manuals/v70/2014w46/yllapito-ja-huolto/akku/akku---start-stop
-
Joo, kummasti siinä Volvon ohjeessakin puuttuu tuo putki ja johtosarja. Niillä on vielä läpivienti aivan akkukotelon alakulmassa, niin niitä ei saa siirtymään kiinnityksen edestä.
-
Poikkeaako kovastikin tästä, kuva kannet irroitettuna XC:n edellisestä ap akusta? Ei tuossa ainakaan ollut mitään putkia yms tiellä, kulmasta tuota yhtä läpivientiä hiukan irti, niin helpompi ottaa akku pois.
(https://i.ibb.co/RBNhVWN/2020-12-03-11-45-11.jpg) (https://ibb.co/RBNhVWN)
-
Tämä johtosarja on samanlainen ja sen alla on vielä kova muoviputki halkaisija n. 20mm. Kiinnitysruuvi on sitten putken alla. Läpiviennin ajattelin itsekkin irrottaa ja koittaa siitä saada tilaa.
-
Mulla tollai
(https://i.ibb.co/DW2mmXc/Vollen-akun-kiinnike.jpg) (https://ibb.co/DW2mmXc)
(https://i.ibb.co/C5MtPhm/Vollen-akun-kotelo.jpg) (https://ibb.co/C5MtPhm)
-
Kuvat tuli kiireessä huonoja, mutta tommoset putki ja johtonippu siellä kulkee. Auto 2.0 D4 MK3 2015.
(https://i.ibb.co/xzfHJgr/IMG-0711.jpg) (https://ibb.co/xzfHJgr)
(https://i.ibb.co/w4drzSc/IMG-0710.jpg) (https://ibb.co/w4drzSc)
(https://i.ibb.co/gZmNvL4/IMG-0708.jpg) (https://ibb.co/gZmNvL4)
-
Vanha aihe, mutta ajattelin vastata tähän kuitenkin seuraavia avun tarvitsijoita varten.
Itsellä V70 D4 -15, taksina toiminut joten lisämausteena akkukotelo on täynnä ylimääräisiä johtoja ja bokseja.
Kuitenkin ensin alkuun akun kiinnitykseen käsiksi pääseminen vaikutti lähes mahdottomalta tehtävältä, juuri siksi että tuon kiinnitysraudan päältä kulkee kaksi kappaletta johtosarjoja jotka menevät akkukotelon alanurkasta konehuoneeseen.
Ensin irroitin akun kaapelit ja tämän jälkeen kohtuullisella voimalla kaivoin johtosarjan kerrallaan akun viereltä akkukotelon reunalle jonka jälkeen 10mm hylsy pitkällä jatkovarrella mahtui kiinnityspulttiin.
Seuraava ongelma oli akun mahduttaminen ylös johtosarjojen syleilystä, tähän auttoi kun irroitti + navan liitoksesta 13mm pultin alta paksun punaisen kaapelin jonka sai sitten jemmattua kuskin lokasuojan tuntumaan ja vielä tämän jälkeen 10mm pultin alta BMS:n johdon.
Näillä eväillä akun sai poistettua joskaan kovin sulavasti se ei sieltä tullut.
(https://i.ibb.co/DGWMR12/IMG-20241006-095436.jpg) (https://ibb.co/DGWMR12)