Tyyppi: BW-55/AW-55 AW-70/71 Välityssuhteet: 1. 2,45:1 2,45:1 2. 1,45:1 1,45:1 3. 1:1 1:1 OD - 0,69:1 R 2,212:1 2,21:1 Turbiini 1-2:1 1-2:1 StallSpeed 1950-2500rpm 1800-2500rpm Öljytilavuus: -79: 6,5l - 79-: 6,9l 7,5l josta turbiini: 2,5l 2,5l Öljylaatu: ATF G (F)* ATF G (F)* (DEXTRON 11 D 1984-)
*Öljyn täytettävä vaatimus normi Ford M2 C33-F tai G
Öljymäärän tarkistaminen:
Aja auto lämpimäksi.
Pysäköi tasaiselle paikalle, älä sammuta moottoria.
Käytä kaikki vaihteet päällä, ja jätä keppi lopuksi P asentoon, älä vieläkään sammuta moottoria.
Nosta öljytikku ja puhdista se öljystä (eikä mitään strasselin langanpätkiä sinne), vieläkään ei saa sammuttaa.
Öljytikku takaisin paikalleen ja ylös
Pitäisi olla HOT alueen merkkien välissä (merkkien väli n. ½l), lisää jos tarpeen.
Nyt saa sammuttaa.
Automaatin öljyn vaihto kierrättämällä (lämpimänä):
Roppu auki, ja öljyt ulos mitta-astiaan. Öljy on kuumaa!
Kun enempää ei valu roppu kiinni uuden kupariprikan kanssa, ja täyttöputkesta (sama kuin mittatikun putki) uutta öljyä tilalle saman verran kuin sitä tuli uloskin.
Öljynjäähdyttimen paluuputki auki (alempi), ja öljy valumaan mitta-astiaan.
Moottori käyntiin tyhjäkäynnillä, annetaan käydä, kunnes 1 litra on pumpattu öljyä ulos.
Lisätään litra öljyä.
Moottori käyntiin litraksi.
Lisätään öljyä.
Jatketaan kunnes ulos pumpattava öljy on kirkasta.
Ruuvataan paluuputki takaisin kiinni.
Tarkistetaan öljytaso mittatikulla (koneen käydessä, ensin vaihteet läpi), lisätään (tai vähennetään) tarvittaessa kylmän asteikon mukaan.
Käydään koeajolla, ei kannata katkaista aivoista verisuonta jos ihan aluksi ei vaihteet toimi normaalisti. Vasta parinkilometrin jälkeen on aivoinfarktin paikka.
Lopuksi lämpimänä öljymäärän tarkistus normaalisti.
Öljyä kuluu yleensä vähän enemmän kuin mitä laatikko vetää, hieman tuorettakin öljyä menee "hukkaan".
Ei meinaa vaihtaa isommalle. Kaasua pitää hellittää niin, että vauhti hiipuu ja sitten kolahtaa oikein kunnolla isommalle:
Kickdown vaijeri liian kireällä. Vanhemmiten kun kaasuvivusto väljistyy, niin se vaijeri on liian krieällä suhteessa kaasupolkimeen. Perussäätö toimii niin että kun kaasuvivustosta on väljät pois ja läppä alkaa avautua pitäsii alkaa kick-down vaijeri vetämään samaan aikaan. Perstuntumalla sitten voi hienosäätää. Jos kickdown ei vaihda pienemmälle vaijeri on liian löysä.