Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi
Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Etu- ja nelivetoiset => Korjaamo ja yleistekniikka => S60, V70 (vm.00-07), S80 (vm. -> 06), XC90 => Aiheen aloitti: 960 - 06.04.2022, 15:39:55
-
Ohjaus vatkaa aikalailla pienillä nopeuksilla, samoin kiihdytyksessä. 90-100 vauhdissa tasaisella ajolla tutina on lievää. Onko kellään ollut samanmoista vaivaa.
-
Renkaiden epätasapaino, ohjauskulmat, runkovikaiset renkaat...Noista kannattaa lähteä liikkeelle.
-
Renkaat tarkastettu, vika on jossain muualla. Voisko tulla vetonivelestä, sillä kyselinkin et onko muilla ollut samanmoista vikaa
-
Renkaat ainakin kannattaa ensin heittää edestä taakse niin näkee muuttuuko tilanne, samallahan näkee onko nivelissä tms väljää.
-
Napapultti löysä?
Tuohon meidän S60 on vaihdettu molemmat vetarit samalla kertaa. Oireet alussa oli lievä ravistus 80-100km/ h ja ihan lopussa ylämäkeen tasakaasulla hakkasi ratti näpeille ja kaasupoljin jalkaa vasten. Molemmissa sisemmat murrokset oli loppu, oikean tukilaakeri myös.
Tämän ihanuuden jälkeen joutui vaihtamaan vetelyn takia molemmat alatukivarret, puslat toiselta puolen molemmat ja toisesta taka hajalla.
Nyt kulkee nätisti.
-
Kannatan tuota toisilla etupyörillä kokeilua, renkaiden tasapainotus ei aina tunnu löytävän kieroja vanteita
-
Jarrulevyt suorat?
Pyörittää pyörää ja kokeilee ja kuuntelee hankaako tasaisesti.
Kyllä, voi tutisuttaa vaikka jarrua ei paineta.
Pieni heitto ja jos lisänä on vielä pikkusen jumiva mäntä tai liukutapit ni se on siinä.
Oirekuvaus ei täysin vastaa tätä mutta helppo sulkea pois.
Varmaan kuitenkin joku välys?
-
Etualatukivarren etuhela oli mulla väljä/rikki toiselta puolelta, niin teki tuollaista oiretta... helppo kurkata onko kunnossa. Autoni on siis S80 2006 2,5T