Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi
Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Etu- ja nelivetoiset => Korjaamo ja yleistekniikka => S60, V70 (vm.00-07), S80 (vm. -> 06), XC90 => Aiheen aloitti: Wilkkuhh - 19.05.2022, 01:59:28
-
Moro! Ostin tuossa alkuvuodesta tollasen s60 T5 2001 ja tuollanen cruise vika on häirinnyt ostosta saakka. Eli cruise näppäintä kun painaa tulee normaalisti teksi ruutuun ja kun painaa + tai - lähtee cruise välillä päälle ja välillä ei. kun ajelee joku puoli tuntia niin sammuu cruise tekstikin eikä lähe päälle ennenkuin sammuttaa uudelleen. Mitään vikateksetejä ei tule eikä lukija sano mitään. Onko kenelläkään ollut mitään vastaavaa vikaa tietäisi mistä lähteä etsimään vikaa. Cruise myös sammuilee kun se on päällä ihan suoralla tiellä itsekseen eikä lähde päälle välttämättä.
-
Kyllä se jarrupolkimen asentoanturi kannattais katsoa niinkun edellisessä postauksessasi porukka neuvoi. Samaa murhetta oli V70N kanssa, anturi vaihtoon ja alkoi toimia.
-
Ensimmäisenä näissä vikaantuu jarrupolkimen asentoanturi, se joka töröttää konehuoneessa tehostimen kupeessa.
Se meni omastakin samanlaisesta vehkeestä niinkuin edellisestänikin.
Yleensä kyllä vika on jos lukijalla menee brake control puolelle.
Voihan olla ratin johdotuksessa kans jotain sanomista, henkimaailman juttuja. :peetu:
Jaa, ei o häpee olla nopee... ::)
Ainii, +/- nappi ei palauta valittua nopeutta vaan se nuoliympyrä.
-
Mistä ootte löytänyt noita jarrupolkimenasentotunnistimia, yrittänyt katella mutta niitäkin on ilmeisesti muutama erilainen ja heikosti tuntuu löytyvän, toki varmaan siniseltä saisi.
-
Tuolta tilasin https://www.skruvat.fi/Tunnistin-poljinasento-P1017380.aspx
Sanotaan että vuosimallista 1.2002 mutta veikkaan että sopii kun kuitenkin kyse S60 1
Ainakin Kl-varaosat sanoo saman 2001 ja 2002 malliin, on vaan sikahinta siellä.
https://www.kl-varaosat.fi/verkkokauppa/fin/jarrupolkimen_asentotun_jarrutehost_volvo_ate-p-92811-0