Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi
Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Etu- ja nelivetoiset => Korjaamo ja yleistekniikka => S60, V70 (vm.00-07), S80 (vm. -> 06), XC90 => Aiheen aloitti: Aw3 - 02.07.2022, 22:11:54
-
Elikkäs, ensin alkoi tärisemään 60km/h vauhdissa, käytin korjaamolla että tarkistavat väljien osien varalta ja vaihtavat puslat, kun oli hajonnu riekaleiksi.
Tärinät ja kolinat loppu pienemmissä vauhdeissa, mutta moottoritiellä ratti ravisti niin että heikompaa olisi hirvittänyt, kun liikerata oli muutaman sentin ylös/alas. Nyt seuraavana päivänä kolisee taas harvakseltaan, muttei ravistanut kovemmissakaan vauhdeissa.
Rattia kun kääntää ja pysäyttää nii kuuluu sellanen *kilk* ääni, en tiedä kuuluuko samaan ongelmaan mutta alkoi suht samaan aikaan, vähän aikasemmin. Käsinee kun koittaa rattia nitkuttaa nii ei liiku ollenkaan, pyörii normaalisti.
Kolinat kuuluu edestä ja tärinä tulee sieltä myös, joten takapään voi varmaan rajata pois. Renkaat tarkistettu, kaikki oli kunnossa paineista lähtien. Mites hammastangon väljyys todetaan käytännössä?
-
Onkohan napapultit kireällä? Ratti ei kuitenkaan vatkaa kovassa vauhdissa? Mitkä puslat korjaamo vaihtoi, tukivarren?
-
Vetarit junnaa?
Rauhottuuko jarrua kevyesti painamalla? Ettei satulan tapit jumita tai sitten levyt kierona. Navan ja jarrulevyn väliin jääny ähellyksessä paskaa?
-
Vetarit junnaa?
Rauhottuuko jarrua kevyesti painamalla? Ettei satulan tapit jumita tai sitten levyt kierona. Navan ja jarrulevyn väliin jääny ähellyksessä paskaa?
Vauhtiin sidoksissa, joten en usko että on jarrut. Kaikkein oudointa on se, että kahdella vedolla ravisti vain toisella mutta toisella kerralla taas kolisi.
-
Onkohan napapultit kireällä? Ratti ei kuitenkaan vatkaa kovassa vauhdissa? Mitkä puslat korjaamo vaihtoi, tukivarren?
Ihan en ole varma mitkä puslat ne sinne nyt laitto, kaverin korjaamo eikä se mitään halvinta kuraa kuitenkaa ole tähän astikaa käyttäny. Tukivarret on samat kuitenki.
Ratista en osaa edes kuvailla että kuinka se ravisti, se siis käytännössä hyppi ylös/alas samaan tahtiin tärinän kanssa, ei ollut ihan mitään pientä liikettä vaan ihan kunnolla. Toisella vedolla ei sitten kuitenkaan tärissyt ollenkaan, eikä tee muutakaan kuin pitää tommosen äänen. Hiljemmissa vauheissa ei huomaa mitään.
Tänää olen menossa kiristelemää kaikki pultit ja mutterit, en vaa jaksa uskoa että kaikki tämä johtuu jostaa niinki yksinkertasesta ja helposta, kun tekee vaan aina välillä.
-
Minä varmaan siirtäisin etupyörät taakse ja katsoisin siirtyykö tärinä. Jos se kuitenkin toisiaan välillä pitää taukoa ja välillä yäristää hulluna niin aika jännää
-
Minulla hävisi mysteeritärinät moottorin tukikumin vaihdolla. Ja tuo tärinä tuli ainoastaa kovemmissa vauhdeissa ja tärisi todella pahasti.
-
Pannaan nyt vielä jotain sekaan.
Onks iskarit kunnossa? Meillä oli kerran iskarin kiinnitys pettänyt ja pieni heitto vanteessa laittoi auton lentoon.
80kmh uskalsi ajaa sitten luovutin.
Rouva tuolla tuli reissusta ja sanoi että ihan kun tutisis vähän. Oli vedelly sillä motarinopeuksia. :facepalm:
-
Yks vikakohde on repsikan puolen sisempi vetonivel.
-
Kuumeneeko vanteet ajossa? Mulla jumitti toinen etujarrumäntä, niin jumalaton tärinä alkoi sopivassa vauhdissa ja sitten kun tärinä alkoi, niin paheni lopulta niin että koko auto tärisi kuin horkassa. Pysähdyksen jälkeen auto käyttäytyi taas normaalisti hetken. Syy selvisi kyllä nopsaan, kun vanne kuumeni ja kumi kärysi.
-
jos on alatukivarren kumi puslat OK ja jarru levyt OK ja veto nivelet ,niin ei jää enää muuta kuin renkaat ,siis joskus udestakin renkaasta irtoaa kumi irti kudoksessta ,ja tekee tämän ,siis piisaa kämmenen koinen pala joka kierosnopeuden mukaa keskipakois voima heittää irti kuroksesta ,obs usein vain näkee jos nuukaan tarkistaa renkaan ,se kohta on usein kulunut pois kuvio ,ja on tasainen paikka ! OBS joskus on syy että on ajettu jotain terävää kanttia vasten (!obs on myös yksi vaihto ehto kun vaihdellaan iskari niin on joitakin näitä tarvike iskrissa ylä kiinnikeen,kiinnitys tämän kumityynyn läpi monta milliä pienenpi ,kuin alkuperäinen ,siis jää väljäkksi siihen rauta hylsyyn ,joka on kummi tyynyssä ,ja kiristämällä vain jaksaa pysyyä kiinni hetki ,ja ratkaisu on etsiä rauta putki siihen kumityynyn ,ja iskarin kinnityksen väliin OBS ! kävi kerran tyttären pojalle näin)