Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi
Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Etu- ja nelivetoiset => Korjaamo ja yleistekniikka => S/V40 96-04 => Aiheen aloitti: renaults40 - 03.09.2022, 17:45:42
-
Terve!
Volvossa palaa airbagin valo. Käynnistäessä käy pimeänä, sitten tulee takaisin ja palaa taukoamatta. Autosta vaihdettu etu ja takapenkit uusiin ja vyölukot siirtyi siinä penkkien mukana (vaihdettaessa oli akku irti ja liitokset on kunnolla kiinni sekä puhdistettu). Ennen penkkien vaihtoa airbagin valo paloi satunnaisesti ja saattoi sammua kuljettajan vyölukkoa rempatessa.
Vikakoodeiksi antaa:
-0154 Vyölukko kuljettaja, liian matala arvo, katkonainen
-015C Sivutörmäystunnistin, etuvasen, virheellinen signaali, katkonainen
-0158 Vyölukko matkustaja, liian matala arvo, jatkuva
-013C SIPS, vasen, jatkuva
Mistä kannattaisi lähteä vikaa korjaamaan?
Auto: Volvo S40 2002 2.0T
-
Ootko koittanut nollata vikakoodit? Tulee heti takaisin?
-
Ja penkin liitoksia sit kanssa kattosin että ei ole hapettumaa välissä.
-
Ootko koittanut nollata vikakoodit? Tulee heti takaisin?
Joo tulee heti takasin. Omalla Delphin lukijalla koitettu nollata ja tulevat heti takasin. Myös Motomaatilla käyty nollaamassa samalla lopputuloksella.
-
Ja penkin liitoksia sit kanssa kattosin että ei ole hapettumaa välissä.
Liitokset tarkistettu kahteen otteeseen ja puhdistettu, ne pitäis olla ihan kunnossa.
-
Mä oon ymmärtänyt että turvatyynyjen nollaukseen ja vikakoodien lukuun käy ainoastaan Vida?
-
Mä oon ymmärtänyt että turvatyynyjen nollaukseen ja vikakoodien lukuun käy ainoastaan Vida?
Onnistuu perustestereillä jollei SRS-boksi ole viallinen.
En muista pitikö näissäkin nollata myös CEM.
-
Onnistuu perustestereillä jollei SRS-boksi ole viallinen.
En muista pitikö näissäkin nollata myös CEM.
Eli SRS-moduulin vaihdolla lähtis mahdollisesti vikakoodit ja airbagin valo pois?
-
No nyt tuli postista SRS-loota ja se on kytketty paikalleen. Vikakoodeja tuli puolet enemmän nyt niitä on 10 ja nollauksen jälkeen tulevat heti takaisin. Akku oli irti yli puoli tuntia ennen operaation suoritusta ja nyt ihmetyttää, että mistähän seuraavaksi tutkimaan.
-
onko selvinnyt mitään? Aika ihmeelliseltä tuntuu. Jos olisi mun auto, niin kyllä kävisin paikassa missä mahdollisuus Volvon omalla testerillä tutkia. Oliko varmaan tieota, että toisesta autosta otetut vyölukot ym olivat kunnossa?