Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi
Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Takavetoiset => Korjaamo ja yleistekniikka => 700, 900 & S/V90 => Aiheen aloitti: maamies - 29.10.2022, 00:13:25
-
M46 ja nestekytkin. Uusi saschin asetelma ja levy. Liikkeellelähdössä kytkintä nostaessa jurnutti. Pieni kaasu lähdössä auttoi. Noin 200km jälkeen paikallaan käynnissä ollessa pidin kytkintä pohjassa jonkinaikaa ja poljin jäikin pohjaan. Vaihteet meni päälle. Työsylinteristä oli pullahtanut mäntä tappeineen ulos eli haarukka päässyt liikkumaan tavanomaista enemmän. Kytkin vaikuttaisi jämähtäneen irti asentoon. Irti täytyy laatikko ottaa, mutta mikähän moisen voi aiheuttaa?
-
Kytkinkäpälän kuppi, joka nojaa siihen kuulaan on murtunut? Muistan näitä käyneen. Menee käpälästä läpi se kuula ja se on siinä. Tai sitten ei oo käpälä ollu kunnolla paikallaan?
Edittiä: Olikos tämä se malli missä saa levyn laitettua väärinpäin ja sillonhan menee levyn etäisyys persiilleen.
-
Sanoo että on jäänyt irroitusasentoon... :o
Loota pois vaan, mitä sitä arpoo. :)
-
Olikin vaan työsylinterin mäntä jäänyt jumiin. Tiiviste oli kaksikerroin välissä. Mietin onkohan tanko liian lyhyt? Ootteko ihan vaan pidemmästä pultista jne tehnyt pidemmän?
-
Jotain tämmöstä oon joskus tehnyt mutta kannattaa miettiä miten se tanko olis yhtäkkiä liian lyhyt?
Taisin joskus hitsata siirtohaarukan reikään prikan ettei se tanko mee siitä läpi kun joskus oli hilkulla käydä niin.
Kerran oli lähellä käydä tuo mitä hespa sano, meinas se kuula tulla läpi haarukasta.
Sinnekin hitsailin ison prikan tueksi ja vahvistin haarukkaa niiltä main kun tuli käyttöön sre asetelma.
-
Miiä viritys tämä oikein on, M46 on nelilovinen laatikko ylivaihteella, nestekytkin ja 940? ???
-
Alkupään mallista tekniikka, jossa ei vielä M90 lootaa valitettavasti.
-
Moneen autoon M4x laatikolla on joutunut jatkamaan työsylinterin tankoa uuden kytkimen asennuksen jälkeen. Ei vaan taida ihan osua asetelman liikevarat yksiin alkuperäisen kanssa.
-
Koitin ensin uudella työsylinterillä ja poljin ei mennyt pohjaan ilmauksen jälkeen. Aattelin että joku estää haarukan liikkeen niin otin laatikon irti. Mikään ei näyttänyt olevan rikki. Sitten kurkkasin sylinterin tangon suojakumin alle ja siellähän on lukitusrengas estämässä männän ulospääsyn. >:( >:(. Vanhassa ei ollut mitään estettä ulospullahtamiselle. Ilmeisesti syy liikkumattomaan polkimeen oli se että mäntä oli jo valmiiksi lukitusrengasta vasten, koska tanko liian lyhyt.
-
Joo tanko oli tosiaan liian lyhyt. Hitsasin haarukan reiän umpeen ja tein pultista pidemmän tangon. Edelleen jäi liikkeellelähdössä ravistus, mutta tähän auttoikin sitten kardaanin tukilaakerin nosto 5-6mm.