Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi

Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Korjaamo ja yleistekniikka => Lämmitys, Ilmastointi ja lisälämmittimet => Aiheen aloitti: Volvoke - 12.12.2022, 13:15:34

Otsikko: Sisätilan puhaltimen ohjaus webastolla
Kirjoitti: Volvoke - 12.12.2022, 13:15:34
Projektiautossa pitäisi saada sisätilan puhallin pyörimään pienillä kierroksilla webaston ohjaamana, mutta myös säilyttää alkuperäinen puhaltimen ohjaus. Tilanne on kuvan mukainen. Tuohon tarvitsee ilmeisesti releen ja etuvastuksen, mutta millainen olisi lopullinen kytkentä? Kiitos.
(https://i.ibb.co/3Sbd5kK/kytkenta.png) (https://ibb.co/3Sbd5kK)
Otsikko: Vs: Sisätilan puhaltimen ohjaus webastolla
Kirjoitti: jak900 - 12.12.2022, 14:17:34
IPCU rele vois olla ratkaisu, senhän saa ohjelmoitua sopivaksi. Vaikka tuossa selitystä.
https://www.vrcf.fi/foorumi/index.php?topic=112299.0
Otsikko: Vs: Sisätilan puhaltimen ohjaus webastolla
Kirjoitti: Volvoke - 12.12.2022, 17:29:53
Käsittääkseni IPCU rele toimisi vain PWM-säädöllä olevassa kytkennässä, autossa on portaittainen säätö joka muuttaa puhaltimen jännitettä.
Otsikko: Vs: Sisätilan puhaltimen ohjaus webastolla
Kirjoitti: oa5599 - 12.12.2022, 18:20:00
kytke releen avulla jännite ennen puhaltimen kytkintä, puhallin pyörii nopeudella joka on valittu ,,,näinhän lisälämmitin yleensäkin ohjaa puhallinta, mutta jos tuohon väliin ohjauksen haluaa niin esivastus tai juurikin tuo pwm säädin, 
Otsikko: Vs: Sisätilan puhaltimen ohjaus webastolla
Kirjoitti: jak900 - 12.12.2022, 18:33:23
Juu no en ajatellut / avannut tuota kuvaa. Rele ohjaus varmaan järkevin niin saat ohjattua tarpeen mukaan myös puhaltimen nopeutta sen omasta säätimestä. Pwm säädin oli joskus säätämässä vaunun kattoluukussa olevaa puhallinta, kätevä sekin kun saa portaattomasti pyörimisnopeutta säätää.