Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi
Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Takavetoiset => Korjaamo ja yleistekniikka => 700, 900 & S/V90 => Aiheen aloitti: Tatu733 - 20.12.2022, 13:11:02
-
Kysytääs nyt täältä pikaista apua ennenku alan enemmän purkamaan autoa ja etsimään vikaa:
Turboysi päätti aamulla olla käynnistymättä, pyörittää konetta mutta ei ilmeisesti saa bensaa (yksin vähän vaikea analysoida, tulpat ovat ainakin kuivat). Vaihdoin eilen mankan autoon, joten onko tossa jonkinlainen ajonesto lyönyt ittensä päälle? Tosiaan vuoden 1997 940 turbo kyseessä
PÄIVITYS: Auto lähti käymään kun käytin auki bensatankin huoltokorkkia josta polttoainelinja lähtee, oletan että tankin sisäisen pumpun liittimissä oli kosketushäiriö
PÄIVITYS 2: ONGELMA TULI TAKAISIN! Hyvät neuvot ovat tarpeen; miksi polttoainepumpun releelle tulee vain yksi jatkuva 12v virta, eikä minkäänlaista herätettä avaimen asennosta riippumatta?
-
Käynnistitkö mankan vaihdon jälkeen?
Koita bensakiskon venttiilistä painaa onko siellä painetta?
Suutinrele jos painetta on.
Ajoneston antennirengas virtalukolla?
-
Käynnistitkö mankan vaihdon jälkeen?
Koita bensakiskon venttiilistä painaa onko siellä painetta?
Suutinrele jos painetta on.
Ajoneston antennirengas virtalukolla?
Ei painetta bensakiskolla. en kokeillut eilen käyntiin mankan vaihdon jälkeen, tänään ei lähtenyt vaikka kokeilin asentaa vanhan mankan takaisin. sulakkeelle nro 11 ei tule sähköä eli bensapumppu ei saa virtaa?
-
Jossain autoissa voi olla toinenkin sulake bensapumpulle, ei kaikissa. Rele kunnolla pohjassa kiinni?
-
Ongelma teki paluun eikä enää korjaantunutkaan pelkällä ihmettelyllä... tilanne nyt se, että pumpulle saadaan yhteen piuhaan virtaa hyppäämällä releen paikalta johdolla, mutta pumppu ei lähde päälle. Rele ei virtaa pumpun suuntaan anna, ja releelle ei tule muuta kuin jatkuva 12v. Mistäköhän pitäisi alkaa releelle herätevirtaa etsimään?
-
Releelle tulee jatkuva virta sulakkeelta 1. Releessä on kaksi kosketinta ja niitä ohjaa moottorinohjauksen boksi maadoittamalla.
Elikkä mikäli kaikki moottoriohjauksen vaatimat ehdot täyttyy niin sitten se maadoittaa releen käämit. Virta-avaimen kakkosasennossa boksin pitäisi maadoittaa hetken aikaa relettä jotta paine nousisi bensalinjassa. Maadoittaminen aktivoituu uudestaan koneen pyöriessä eli kun startataan ja jatkuu kun kone käynnissä. Yksi mahdollinen vikakohde voi olla vauhtipyörän asentotunnistin koska jos rikki niin boksi ei maadoita relettä startaressa. Kuitenkin tuo esipaineistus pitäis tapahtua siitä huolimatta. Ajonesto vissiin katkoo jotakin maadoitusta, mutta mulla ei siitä kokemusta.
Jatkuva virta sulakkeelta 1 bensareleen liittimeen 30.
Virta sulakkeelle 11 releen liittimestä 87/2.