Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi
Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Takavetoiset => Korjaamo ja yleistekniikka => 700, 900 & S/V90 => Aiheen aloitti: FASTDOHC - 26.12.2022, 19:27:24
-
Heps. Onko kukaan selvästi perillä tuollaisesta asiasta.
Tein 960 keskikonsolin faceliftauksen S/V90 konsoliin ja vanhassa 960 mallissa on manuaalinen näyttö vaihdevovun asennolle ja uudemmassa ns.sähköinen.
Siirsin kaikki tilpehöörit mitä S/V90 keskikonsolin mukana tuli ja ei näytä mikä vaihde päällä.
Testasin ennen ku laittelin romut autoon, että valot toimii, siinä kohtaa valo näytti, että olisi vaihteen valitsin ollut N vaihteella.
Laittelin sen vastakappaleen joka lukee mikä vaihde sisässä tuohon auton omaan keppitelineeseen, mutta ei toimi. Sain mukana myös tämän uudemman S/V90 keppitelineen ja äkkiseltään se on prikuulleennsamanlainen kuin 960.
Tulee vaan mieleen, että onko S/V90 keppitelineessä joku magneetti keppitelineen vivustossa, että sillä se tunnistaisi piirilevyn avulla mikä vaihde sisässä? Nyt ei keksi muuta mikä vois olla vikana.