Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi
Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Etu- ja nelivetoiset => Korjaamo ja yleistekniikka => 850, V/S70 (vm.<-00), C70 (vm.<-05) => Aiheen aloitti: Kahdeksan_sivuttain - 15.01.2023, 11:17:18
-
Hei, osaisiko kukaan auttaa?
Minulla on Volvo 850 Sedan. Vuosimallia 95. Autossa ei ole toiminut käsijarru toiselta puoleta, ja vein sen sitten paikalliselle korjaamolle koska ei se mennyt katsastuksesta läpi.
Korjaamolla se on ollut nyt yli kuukauden koska he eivät löydä siihen oikean mittaista jarruvaijeria. Kaikki ovat kuulemma liian lyhyitä. Siinä oli sopivan mittainen toisella puolella, mutta se puoli joka ei toimi, oli laitettu liian lyhyellä.
Oikean mittaisessa on kuulemma numerosarja joka ei vie mihinkään sekä siinä lukee muistaakseni "Volvo". He ovat tilanneet nyt kolmet eri vaijerit ja kaikki ovat väärän mittaisia.
Kuulemma yksi osa ongelmaa on että ei tahdo olla varaosaliikettä, jonne voit soittaa varastolle ja joku kävisi mittaamassa osan ja kertoisi onko se sopiva.
Minulla on kuva oikeanlaisesta vaijerinpäästä. Osaisiko kukaan auttaa mistä sellaisen löytäisi? Oon mennyt töihin nyt kuukauden työkaverien kyydillä.
(https://i.ibb.co/NnHTh7S/IMG-5570.jpg) (https://ibb.co/NnHTh7S)
-
https://m.motonet.fi/fi/varaosat/656/autot/volvo/850-s70-v70-mk1-91-00?vuosimalli=all&tuoteryhma=34
Motonetistä löytyy kahta mittaa etuvetoon.
-
Eipä tuon ikäiseen ole kuin yhtä pituutta. Yhdessä vaiheessa taisi Professional Partsin vaijeri olla liian lyhyt, mutta sekin tilanne on korjaantunut.
-
Kannattaa vaihtaa korjaamoa tuossa vaiheessa jo.
-
Tikkurilasta löytyis molemmat, o/v 20€ yhteensä. nolnen5 1234seiska00 WA käy.
-
Missä asti asut - voin ostaa ja vaihtaa sen vaijerin sulle.
-
Samaa mieltä kuin chili.
Kaikennäkösiä korjaamoita on näköjään olemassa..... :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: