Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi
Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Etu- ja nelivetoiset => Korjaamo ja yleistekniikka => S60, V70 (vm.00-07), S80 (vm. -> 06), XC90 => Aiheen aloitti: stop - 31.03.2023, 20:51:31
-
V70 on ruvennut röpöttämään. Röpötys tai sellainen räminä kuuluu auton alta, jostain keskeltä noin kuskin kohdalta tai edempää. Kai siinä pakoputki kulkee. Ääni kuuluu varsinkin käynnistyksen jälkeen, kun moottori käy aluksi noin 1600 kierroksella. Kaupunkiajossa se kuuluu, kun painaa kaasua. Tyhjäkäynnillä ei juuri kuulu eikä yli 2000 kierroksella. Ääni ei riipu vauhdista vaan kierroksista. Vähän niin kuin olisi vettä, mutta voi olla muutakin räminää.
Auto toimii muuten hyvin paitsi tämä ääni. Pakoputken takaosat on vaihdettu muutama vuosi sitten. Mikäs voisi olla ja voiko jotain helppoa tehdä vai kiikutanko korjaamoon? En pääse auton alle etsimään hajonneita osia.
-
Pakko se on sinne alle kurkata, että näkee mitä siellä tapahtuu, eli jos ei kotikonstein onnistu, niin pajalle vaan.
-
Ei taida olla selvännäkijää tai kuulijaa joka suoraan ääni lähteen kertoo..
Monessa muussa paikassa heti joku kertoo vian varmaksi (FB) ja kymmenen muuta toistaa saman asian varmuuden vuoksi.
Saattaa että alle asti ei tarvitse mennä kun hiukan sivusta kumartelee ja pälyilee sinne pohjan suuntiin..
Lämpösuojat monesti tärinästä irtoilevat ja rämisevät, useimmiten korjattavissa kiinitys laittamalla isompaa prikkaa kiinnitys kohdan reiän päälle.
-
Alta ei näyttäisi tulevan nestettä eikä kaasua.
-
Jos rämisee, niin mahdollisesti pakoputken suojapellit irti..
Missäs päin suomea auto on?
-
Jos on bensakoneella niin todennäkösesti pakosarjantiiviste vuotaa. Voi mennä vielä kirimällä.
-
Joo, kun ei tiedetä edes millä koneella on...
Bensoista tosiaan menee noita pakosarjan tiivisteitä.
Pelti auki ja kylmänä kone käyntiin niin saattaapi pystyä paikallistamaan äänen suunnan kuuntelemalla
Pitää siis saada itsensä pihalle kuuntelemaan... V:>
Sen verran pystyy varmaan pihallakin tekemään.
Jos ei selviä niin pajalle vaan, ei kai se pelkkä vikapaikan haku ainakaan paljoa maksa niin tietäis mitä pitää tehdä. ELK
-
Kiitos vastauksista. Kuuntelin lisää. Ääni kuuluu kuvassa näkyvän pöntön suunnalta.
(https://i.ibb.co/3rb1hjT/V70-r-p-tys.jpg)
Pönttöä ei ole koskaan vaihdettu. Ääni ei ole metallinen eikä kuulosta siltä, että jotain on irti. Bensakone. Konepellin alta ei kuulu eikä näy mitään erityistä.
Mihin kannattaa viedä Helsingissä? Auto on äskettäin huollettu ja katsastettu, kummassakaan ei sanottu tästä mitään.
-
Jos se ääni ei kuulosta metalliselta eikä sellaiselta että olis jotain irti niin onpa outoa.
Varmaan kuitenkin tuo lämpösuoja sen yläpuolelta irti jostain.
Se monasti repeää niinkuin aiemmin jo anssi68 sanoi.
Eikös tuo pönttö ole katalysaattori...
-
Katalysaattori katkennut putken sisältä, heliseekö jos kolautat tuota pönttöä? ???
-
Katin sisuskalut irti tai tosiaan ne putken suojapellit makaa putken päällä..
Risto Tiittanen Malmilla tai Espoon suunnalla Pakoputkihuolto.
E: korjattu virheellinen paikkatieto.
-
Itellä oli aikoinaa s40 katin sisukalut irti ja palasina pöntön sisällä, kuullosti aina startates ja tietyl kierrosluvul räminältä.
Kannattaa kokeil kolauttaa siihe kattii nyrkil tai ottaa se irti. Niinkuin jo sanottu et helisee tai kolisee jos siel on jotai irti, uutta sen jälkee hankkimaan.
-
Tiittanen on nykyään Valuraudantie 6:a Malmin lentokentän vieressä.