Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi

Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Etu- ja nelivetoiset => Korjaamo ja yleistekniikka => S60, V70 (vm.00-07), S80 (vm. -> 06), XC90 => Aiheen aloitti: eläkeukko - 29.05.2023, 16:58:20

Otsikko: volvo ei käy kunnolla
Kirjoitti: eläkeukko - 29.05.2023, 16:58:20
 volvo v70 2.5t 2003 ei käy tyhjäkäynnillä,tukehtuu vikakoodi p0238
Otsikko: Vs: volvo ei käy kunnolla
Kirjoitti: harald - 29.05.2023, 17:24:50
volvo v70 2.5t 2003 ei käy tyhjäkäynnillä,tukehtuu vikakoodi p0238

Hei
Tässä tietoa vikakoodista:
Koodi P0238 Volvo Mahdolliset syyt Viallinen ahtopaineanturin ahtopaineanturin johtosarja on auki tai oikosulussa Ahtopaineanturin piirin huono sähköliitäntä Viallinen moottorin ohjausmoduuli (ECM) Moottorin ylilämpötila Miten korjaan koodin P0238 Volvo? Tarkista yllä oleva "Mahdolliset syyt". Tarkasta silmämääräisesti siihen liittyvä johtosarja ja liittimet. Tarkista vaurioituneiden osien varalta ja etsi rikki, vääntynyt, työnnetty ulos tai syöpynyt liittimen nastat.
,,,ja hieman lisää:
Tehostuspaineanturi reagoi paineen muutoksiin imusarjassa. Tämä paine syntyy turboahtimesta, ja se muuttuu kaasupolkimen asennon (APP) ja moottorin nopeuden mukaan. Moottorin ohjausmoduuli (ECM) käyttää näitä tietoja barometrisen paineen (BARO) anturin diagnosoinnissa ja moottorin ylitehostuksen suojaamisessa. Tehostuspaineanturissa on 5 voltin referenssipiiri, matala referenssipiiri ja signaalipiiri. ECM syöttää 5 volttia ahtopaineanturiin 5 voltin referenssipiirin 2 piirissä ja maadoittaa matalan vertailupiirin. Tehostuspaineanturi antaa signaalin ECM:lle signaalipiirissä suhteessa paineen muutoksiin. ECM tarkkailee ahtopaineanturin signaalia normaalin alueen ulkopuolella olevan jännitteen varalta. ECM laskee ennustetun arvon ahtopaineanturille. ECM vertaa sitten ennustettua arvoa todelliseen signaaliin. Tämä diagnostiikkavikakoodi (DTC) P0238 asetetaan, jos ahtopaineanturin signaali on ennustetun alueen yläpuolella.

Otsikko: Vs: volvo ei käy kunnolla
Kirjoitti: laatikkovika - 29.05.2023, 17:35:30
Eli vaihda alkuunsa ahtopaineanturi ja tarkista sen liitin ja johdotus. :)