Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi
Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Etu- ja nelivetoiset => Korjaamo ja yleistekniikka => S60, V70 (vm.00-07), S80 (vm. -> 06), XC90 => Aiheen aloitti: Mikro - 13.08.2023, 16:25:55
-
Volvo xc70 2.5t automaatti vm.2004 alkoi ilmoittamaan vikaa "jarruvika pysähdy varoen". Abs- modulin korjauksen jälkeen vika vielä päällä. Ajattelin tilata käytetyn abs-modulin. Kysyisin onko jollakin tietoa jos kaikki numerosarjat ovat samat toisessa modulissa niin pitääkö vielä viedä jonnekkin parametroitavaksi.
-
Kato nyt kumminkin vielä koodi mikä jarruvika siellä on, voihan se olla mekaaninenkin vika
-
Poista koodit muistista lukijalla.
Kai sieltä koodit on luettu kun tuo auton näyttö nyt ei paljoo kerro.
-
Ne samat numerosarjat ei takaa vielä toimintaa, voipi olla että pääsee softailemaan. Turussa jos poikkeat niin saadaan vidalla katsottua mikä siellä mättää.
-
Sain hommattua käytetyn abs-modulin Portugalista alkuperäisen tuhoutuneen tilalle samoilla numeroilla. Naapurin VIDALLA konfigurointi meni läpi ,mutta kaliprointi vaiheessa " longitudinal accelerometer "ei mene läpi kaliproinnista. Laite toimii muuten mutta ajonhallinta ja luistonesto ei pelitä. Info-näytössä lukee teksti " ajonhallinta vaatii huollon " ja oranssi kolmio palaa. Kyseisen abs-modulin piti olla nelivetoisesta xc70 mallista, mutta paljastui että onkin 2wd ja v70 malli. Onkohan sillä merkitystä onko kellään tietoa ? Voihan tossa käytetyssä abs-modulissakin olla jotakin vikaa. Onko kellään kokemusta missäpäin modulia mahdollisesti vika luuraa ? On kokeiltu 2wd.n yaw-sensoria, ei mitään muutoksia.
-
Ei ole siis sopiva autoosi tuo vaihtolaite.
-
Onko tietoa mikä olisi sopiva xc70 vm.2004 autom, dstc, 4wd. Osanumero 8671224.
-
Ton numeron kun laittaaa kuukkeliin niin osia on vaikka muille jakaa sieltä vaan tilaan jostain purkaamolta.
-
Ton numeron kun laittaaa kuukkeliin niin osia on vaikka muille jakaa sieltä vaan tilaan jostain purkaamolta.
Eipä se vielä kuitenkaan osan sopivuutta kerro ohjelmallisesti.