Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi
Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Etu- ja nelivetoiset => Korjaamo ja yleistekniikka => S60, V70 (vm.00-07), S80 (vm. -> 06), XC90 => Aiheen aloitti: Lommolajitelma - 04.09.2023, 11:26:18
-
Vanha työhevonen (-00) alkaa olla kypsä johtosarjan osalta. Löysin uuden johtosarjan, mutta ei kehtoo laittaa 1200€ tämän auton johtoihin. Misfireä tulee sattumanvaraisesti kolmeen sylinteriin, vikakoodeja sytytykseen on ripakopallinen. Sain kuningasajatuksen tehdä uudet johdot puolille.
Ja tästä seuraa kysymys. Minne menevät puolilta lähtevät johdot (sb) jotka päätyvät kuvassa kohtaan 31/88 ja 31/89?
(https://i.ibb.co/frJWs6T/20230904-110215.jpg) (https://ibb.co/frJWs6T)
Ja välttämättä ne eivät mene sinne ollenkaan, kuva kun on vuoden 2001 XC:stä, eli aivan eri autosta ;D
Nuo pinneihin A31, A30, A50, A51ja A54 menevät uskon löytäväni piipparilla, mutta mistä lähden etsimään nuita sinisiä johtoja?
Jos joku Suurmestari osaisi suoraan sanoa, minne mikäkin menee tässä mk2:ssa, niin arvostan suuresti.
-
Mustat ovat maajohtoja ja maadoittuvat kanteen. Kuvan ympyröidyt merkit tarkoittavat maapistettä. Puolien välissä on kaksi pulttia joiden alle johdot menee.
Jokaisen puolan ykkösnasta on signaali moottorinohjainlaitteelta, eli kaikkiin tulee eri värinen. Muita sinisiä ei kuvassa näykään kuin yhden puolan signaalijohto.
-
Kolme johtoa puolista lähtee, se maa onkin helppo.
Signaali eka nasta, tämä oli hyvä tieto.
Se kolmas piuha lähtee kuvassa puolista vasemmalle, merkitty värillä SB. Elävässä elämässä se on sininen, joka yleensä on BL, joskus nähnyt kyllä myös merkinnän BE. Ja piirrosmerkki on ihan vieras, olen ympyröinyt ne, menevät 2 yhteen ja 3 toiseen. Ja nämä askarruttaa pientä ajatuselintä.
-
Väreihin ei ehkä kannata takertua, jos kuva on eri autosta.
Eikös ne kolmoset ole juuri ne maat, kannen kahteen maadoituspisteeseen.
1 signaali
2 tyhjä
3 maa. (Kuvan mukaan vain toision maa)
4 oltava 12v, vaikka ei kuvasta selviä. Ei puola ilman sitä toimi.
Kuvan mukaan ensiöpuolen maa on erillään toision maasta, se on sitten siinä kiinnityskintun peltilätkässä. Putsaa nekin, riittävän paksu alumiinin oksidikerros muuttuu eristeeksi.
Muuten perus puola, mutta ensiön maadoitusta katkotaan möykyn sisään valetulla transistorilla, jota moottorin ohjauksesta tuleva signaali (1) ohjaa.
Misfire vikakoodi voi kyllä tulla viallisesta boxista tai vaikka palaneesta pakoventtiilistä joka kastelee tulpan.
-
Nuo puolat myös kuolevat niin että alkaa tulla satunnaisia sytytyskatkoksia, ei välttämättä johtosarjavika lainkaan.
-
Sen unohdin tuohon aloitukseen laittaa, että ongelmien eskaloiduttua vaihdoin tulpat ja puolat ensitöiksi. Kävi hieman paremmin sen jälkeen. Liekö tuo hitsaaminen johdoissa polttanut puolia...
Kiitos jamseilille selvennyksestä, sähkökuvien lukeminen ei ole itsellä sitä ydinosaamista. Nyt on liittimet tilauksessa, eli viikonloppuna pääsee askartelemaan.