Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi
Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Etu- ja nelivetoiset => Korjaamo ja yleistekniikka => S80 (vm.-07>), V70 (vm.-08>), XC60, S/V60 (vm. -11 ->) => Aiheen aloitti: MarkoS80 - 06.09.2023, 18:47:28
-
Mistäköhän mahtaisi johtua, kun volvosta irtosi öljynlauduttimen putki ja öljyt tulivat pihalle laatikosta. Onko putkessa jokin lukitus joka on pettänyt, vai miten nuo putket lukittuvat lauhduttimen lähtöihin?
(https://i.ibb.co/pJK0b8s/20230906-092637.jpg) (https://ibb.co/pJK0b8s)
-
Liittimissä on lukkokynnet. Toinen näkyy kuvassakin. Liitintä painetaan sisäänpäin kohti lämmönvaihdinta ja lukkokynsiä puolestaan molemmin puolin jolloin liitos aukeaa. Kynnet voivat vaurioitua jos liitosta on auottu joskus huolimattomasti. Tai onko vaan jäänyt painamatta pohjaan asti jos on laatikkoöljyä vaihdettu sitä kautta(ei tosin tarvitse siitä välistä avata).