Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi
		Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Etu- ja nelivetoiset  => Korjaamo ja yleistekniikka => S80 (vm.-07>), V70 (vm.-08>), XC60, S/V60 (vm. -11 ->) => Aiheen aloitti: HansJRein - 20.09.2023, 04:20:19
		
			
			- 
				Mistähän saa hankittua tuoreimman karttapäivityksen?  :)
			
 
			
			- 
				https://www.volvocars.com/fi/support/downloads/maps
			
 
			
			- 
				Itse tein sen verran tutkimusta, että tuo Volvon RTI-navigointi on Denson valmistama. Denso on tehnyt vielä 2019-2020 karttaversion Jaguariin/Land Roveriin ja tuossa paketissa pitäisi myös olla viimeisin päivitysversio navigaattorille. Tuo 2019-2020 karttaversio ilmeisesti kuitenkin käyttää vuoden 2018 karttatietoja. Volvon viimeisimpään päivitykseen verrattuna Jaguarin/Land Roverin levyllä saa vuoden/kaksi uudemmat kartastot käyttöön.
Mitä itse foorumeita luin, niin tuon 2019-2020 Landroverin/Jaguarin levy pitäisi toimia myös Volvossa. 
Ebaysta Briteistä laitoin muutamalla kympillä omaani "Volvon 2019-2020" leyn tilaukseen, joka todennäköisesti on vain kopio Jaguarin/Land Roverin levystä. Toimivuudesta ei ole takeita, mutta sen pääsen itse testaamaan, kunhan vain saan levyn käsiini.
			 
			
			- 
				Mä voisin myydä uusimmat levyt mitä merkkiliikkeestä saa eli muistaakseni 2016 kartat. Keväällä ostin ja nyt onkin menossa auto vaihtoon. Laita yv:tä jos kiinnostaa.