Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi
Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Korjaamo ja yleistekniikka => Lämmitys, Ilmastointi ja lisälämmittimet => Aiheen aloitti: jen - 14.10.2023, 13:32:34
-
Onko nyt niin että toi venttiili on paska kun kylmästöinti ei lähde päälle,lähtee heti kun otan pistokkeen irti ja yhdistän johdot,mistä uusi venttiili ja kamathan sieltä tulee pihalle?
(https://i.ibb.co/XZc9BPJ/IMG-7012.jpg) (https://ibb.co/XZc9BPJ)
-
No ei se välttämättä rikki ole... Se vaan mittaa järjestelmän painetta ja katkoo kompressorille menevää tietoa jos paine on liian matala tai korkea.
Eli ekanahan kannattais kattoa/todeta onko ilmastointijärjestelmässä edes kylmäainetta/painetta.
Jos ei ole niin sitten vuotanut kylmäaineet pihalle. Sitten vuodon etsintään ja kuivaimen uusintaan, aineet sisään järjestelmään ja kovaa ajoa.
Tietty sekin vielä että onko automaatti-ilmastointi vai manuaalinen... Jos automaatti-ilmastointi niin voi olla esim. ulkolämpöanturi rikki ja silloin ei lähde kompura pyörimään.
-
Kun tuo on linjassa siinä putkessa niin ei ainakaan silloin ole tullut aineet pois.
Kai se tuossa sama homma on, siinä pitäis olla venttiili joka sulkeutuu kun ruuvaat anturin irti.
-
Joo ei tullut tavarat pois kun vaihdoin venttiilin,nyt toimii taas eli oli sökö,varmuudenvuoksi tyhjättiin tuli noin 900g pois ja täytettiin 950g eli ei ollut juurikaan vajaa,osa makso vajaa kolmekymppää
(https://i.ibb.co/J7F0rzW/IMG-7030.png) (https://ibb.co/J7F0rzW)
-
Thermotec on kova sana. Omaan autoon vaihdoin Thermotecin välijäähdyttimen kun ei raaskinu Valeosta maksaa vanhaan kiuluun.
Rokkaa kuin hirvi. ELK
-
Thermotec on kova sana. Omaan autoon vaihdoin Thermotecin välijäähdyttimen kun ei raaskinu Valeosta maksaa vanhaan kiuluun.
Rokkaa kuin hirvi. ELK
O0 :sundaydriver: O0 :)) O0 O0 ;)