Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi

Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Etu- ja nelivetoiset => Korjaamo ja yleistekniikka => S80 (vm.-07>), V70 (vm.-08>), XC60, S/V60 (vm. -11 ->) => Aiheen aloitti: lamakine - 07.12.2023, 20:52:32

Otsikko: V60 -12 Vaihteisto Huolla heti
Kirjoitti: lamakine - 07.12.2023, 20:52:32
Terve arvon foorumilaiset.
V60 D3 automaatti vm12 ajettu n. 270tkm antoi tänään motarilla ajaessa tauluun ilmoituksen Vaihteisto Huolla heti. Tätä ennen huomasin että laatikko aavistuksen luistatti ja vaihtoi hieman levottomasti varsinkin isommilla vaihteilla. Samalla tuli herja DSTC pois käytöstä. Punainen kolmio ja keltainen huomiovalo palaa. Auto toimii muuten normaalisti ja pystyy ajamaan eikä kuulu erikoisempia ääniä tai hajuja.

Ilmoitus poistuu kun sammuttaa auton. Hetken auton jäähdyttyä kun starttaa ja ajaa n. 1km mäkistä tietä laatikko alkaa taas levottomasti vaihtaa ja kierrokset nousee pintakaasulla jollain vaihteella 3000rpm päälle.

Historiaa sen verran että eilen akun alhaisen varauksen vuoksi tuli kaikki mahdolliset vikailmoitukset mm. ohjaustehostin ym. ajaessa, mukaan lukien tämä vaihteisto +dtsc. Latasin akun täyteen ja auto toimi moitteetta n. 50-60km eilen ja tänään kunnes nuo yllä mainitut ongelmat alkoi. Latasin myös tänään ongelmien jälkeen akun niin täyteen kunnes laturi ilmoitti sen olevan täysi mutta tämä vaihteisto+dtsc herja tulee aina uudestaan.

Nyt mietityttää että voiko rikkinäinen akku aiheuttaa tuota laatikon luistatusta? Nuo virheilmoitukset laittaisin kyllä sen piikkiin ja hakisin heti uuden akun jos ei olisi tuota selvää tunnetta laatikon temppuilusta. Laatikon öljyt vaihdettu joskus 160tkm kohdalla ja tarkoitus oli se tehdä seuraavassa huollossa. Tätä ennen laatikko on toiminut moitteettomasti, myös pakkasella.

Seuraava steppi mitä itse keksin on joko kokeilla uutta akkua tai sitten siniselle varailemaan aikaa..

Edit: akku on n. 2.5v vanha Volvon alkuperäinen agm akku ja latasin laturin agm modella ohjeen mukaisesti akun plusnapaan + johdin ja miinus runkoon eikä akkuun.
Otsikko: Vs: V60 -12 Vaihteisto Huolla heti
Kirjoitti: Turbo 242 - 07.12.2023, 21:27:41
Mitäs yleismittari sanoo jännitteeksi akun navoista mitattuna kun auto käy?
Otsikko: Vs: V60 -12 Vaihteisto Huolla heti
Kirjoitti: lamakine - 07.12.2023, 21:31:17
Mitäs yleismittari sanoo jännitteeksi akun navoista mitattuna kun auto käy?

Tarkkaa en muista mutta hieman yli 14V oli latausjännite. Se lienee ok..?
Otsikko: Vs: V60 -12 Vaihteisto Huolla heti
Kirjoitti: lamakine - 07.12.2023, 21:36:40
Tarkkaa en muista mutta hieman yli 14V oli latausjännite. Se lienee ok..?
Pitipä oikein käydä tarkistamassa, 14.5V näyttää latausjännitteeksi yleismittarilla.
Otsikko: Vs: V60 -12 Vaihteisto Huolla heti
Kirjoitti: tuomaril - 07.12.2023, 23:30:08
Hmmm...Onko mahdollisuutta lukea tarkempia vikakoodeja? Tämä voi olla nyt kaukaa haettua, mutta tarkista suuttimien liittimet. Ainakin muutaman vuoden vanhemmissa V70 (P3) -malleissa on joskus tullut vastaan samat kaksi vikailmoitusta ja syyksi on osoittautunut jonkin suuttimet heikossa liitoksessa oleva liitin.
Otsikko: Vs: V60 -12 Vaihteisto Huolla heti
Kirjoitti: laatikkovika - 07.12.2023, 23:43:52
Vahva suositus koodien lukuun. Varmaan sinne on jotain tarttunut ja voi korjaantua nollauksella
Tuo vähän huolettaa että se tulee kohta uudestaan sammutuksen jälkeen.
Yleensä toimii tuolloin ja vain koodi jää.
Otsikko: Vs: V60 -12 Vaihteisto Huolla heti
Kirjoitti: 8-pätkä - 08.12.2023, 05:53:15
voi korjaantua nollauksella

No eihän nyt hyvänen aika vikakoodien nollaaminen mitään korjaa. Jos homma alkaa toimia itsestään niin koodi muuttuu ei-aktiiviseksi ja silloin se auto kyllä toimii normaalisti nollasi sitä koodia tai ei. Jos vika taas on päällä, niin eipä siinä paljon nollailut auta kun ei se vika (eikä koodi) mihinkään häviä.
Otsikko: Vs: V60 -12 Vaihteisto Huolla heti
Kirjoitti: jak900 - 08.12.2023, 09:27:25
Juurikin näin, koodi joka on aktiivinen tai tulee kokoajan uudelleen niin korjattavaa löytyy ja enterin painelulla se ei häviä. Ei aktiivisia saa olla vaikka kuinka paljon, niitä yleensä löytyy jokaisesta ja ne eivät vaikuta auton toimintaan.
Otsikko: Vs: V60 -12 Vaihteisto Huolla heti
Kirjoitti: laatikkovika - 08.12.2023, 09:28:44
No hyvänen aika kai se tässä mun vanhemmassa versiossa on sitten jotain vikaa kun loota meni vikatilaan ja alko luistaan ja koodit poistamalla alko toimiin.
Pyydän 8-pätkältä anteeksi kun uskaltauduin oman kokemukseni kertomaan, ei taida toistua.
Tiedän kyllä miten koodit ja toiminta suhtautuvat toisiinsa mutta näin nyt vain kävi. Liekö sitten ollut sattumaa niin sen selvittämiseen eivät kykyni kyllä riitä. ELK

Typot korj.
Otsikko: Vs: V60 -12 Vaihteisto Huolla heti
Kirjoitti: lamakine - 08.12.2023, 13:31:25
Vähän päivitystä.
Sain lainaksi Vidaa (kiinan Dicellä = VXDIAG) ja sain sillä onnistuttua välillä lukemaan koodeja, välillä en. Sain myös koodit kerran nollattua välissä.
Aluksi oli ilmeisesti eiliseltä useita vaihteistoon liittyviä (TCM) koodeja (en tiedä osaanko tuota oikein käyttää, voi olla että jäi jotain näkemättä):
TCM-P073500 Gear 5 incorrect ratio
TCM-P074E68 Unable to engage gear 6 - algorithm based failures - event information
TCM-P072900 Gear 6 incorrect ratio
TCM-P056100 System voltage Unstable
TCM-P056200 System Voltage Low

Lisäksi mm. BCM-U300316 batter voltage - general electric failures - circuit voltage below threshold, CEM-U040086 Invalid data received - bus signal/ message failures - signal invalid, PSCM-U300616 Control module input Power A - general electric failures - event information, sekä mm. keskuslukkoon ja rear axle sensoriin liittyviä herjoja. Nämä kaikki liittyy nähdäkseni ainakin siihen että akku oli tyhjä välissä.

Sain nämä nollattua ja sen jälkeen ajolenkin jälkeen (jossa mäessä vedättämällä D:llä tuli taas tuo Huolla heti ilmoitus):
Koodina näkyi vaihteistoon liittyen: TCM-P073500 Gear 5 Incorrect ratio

Lisäksi siellä näkyi BCM-U040168 Invalid data received from engine control module- algorithm based failures -event information
ja CVM-U041568 Inv data rec. from Brake control module - algorithm.. ym
Nämä liittyi ilmeisesti City Safe toimintoon joka kai on pois päältä (ei tule herjaa tauluun).
Muita merkittäviä koodeja en tuon ajolenkin jälkeen nähnyt. Tässä jotain max 5km ajettu välissä.
En saanut enää useasta yrityksestä huolimatta luettua koodeja, tuo kiinan dice tuntuu toimivan tosi epästabiilisti.

Ajolenkillä havaittua:
Matalilla kierroksilla vikaa ei esiinny, varsinkaan jos vaihtaa manuaalisesti 1-4 vaihteita. Autolla pystyy ajamaan tasaisella tiellä ihan normaalisti n. 60-70km/h ja alle nopeuksia. Vika ilmenee yleensä kovaa vedättäessä ja ylämäessä, ilmeisesti koittaa vaihtaa siinä tuonne viitos-kuutos vaihteille siinä. Mielestäni kävi vitosella tasaisella tiellä eikä tullut herjaa.
Matalilla kierroksilla myös laatikko ei mielestäni mitenkään luistata tms. Tuntuu siis että liittyisi raskaampaan vedätykseen.
Tasaisella muuten D:llä ryömii normaalisti, samaten P:llä.

Pitäisiköhän kokeilla ensin vaihtaa öljyt, vaikka käydä huuhteluttamassa koko laatikko? Mahtaako siitä haittaakaan olla??

Tuo alkuperäinen system voltage low koodi kyllä houkuttaisi kovasti vaihtamaan akun. Start/stop ei ole toiminut tähän mennessä tuon isomman akkulatauksen jälkeen, mutta en kyllä tiedä olenko ajanut tarpeeksi ja onko kone lämmennyt tarpeeksi jotta se edes toimisi. Pikkuakku muuten vaihdettu myös n. 2 vuotta sitten ja siitä näyttää lepojännite navoista 13V. Isolla akulla siis lepojännite 12.5V.
Pakkasta on ollut n. -7/-10 astetta.
Otsikko: Vs: V60 -12 Vaihteisto Huolla heti
Kirjoitti: weecee - 08.12.2023, 14:06:34
Moro, tuolla on muutama päivää vanhempana omia TCM-seikkailuja, missä kuorittu moottorin piuhasatsia- turhaan, mittailtu vastuksia sulakkeille, raaputeltu sulakkeita, ja vedelty maattopiuhojen liitimiä vielä kireemmälle.
Nämä TCM- häikät poikii kaikkea muutakin l. ECM, CEM, ABS, DTC, ja muuta kryptiikka, mutta lähtisin halvimmasta päästä l. TCM-liittimen kunnosta ja liittimen asennuksesta so. painamisesta pohjaan, + perään jotain contact cleanereita. Noi TCM-P056100 System voltage Unstable, ja TCM-P056200 System Voltage Low vois viitata hapettuneisiin pinneihin joko TCM-liittimessä, tai sitten sulakerasiapäässä. TCM-löytyy kun ottaa ilmanputsarikotelon veks, ja siitä ilmansuunta luode, ja vaihteensiirtäjän alla boxi, missä leveähkö liitin. Voipi olla löysällä. Mutta tuosta voi aloittaa ennenkuin pistää satasia-tonneja tietokoneittein ohjelmointiin / vaihtoon. Ei ainakaan maksa paljoa ja samalla oppii autonsa sielunelämää :)
Otsikko: Vs: V60 -12 Vaihteisto Huolla heti
Kirjoitti: weecee - 08.12.2023, 14:22:04
vielä tuohon edelliseen vuodatukseen voisi lisätä, että raadin asiantuntijat voisivat pikkuhiljaa lähettää TCM & ECM & CEM liittimien pinnijärjestyksistä kuvat ja mitenpäin ao. pinnisatsia luetaan so. mistä lähetään laskemaan, ja mitä ei lasketa. (EM. tapauksessa ehkä vikapäinä TCM:n pinnit + syöttö A:11, ja maa mikähän lie pinni, ovat kuitenkin vierekkäin ja suurimmat ao. liittimessä.)
Ei saa pimittää tietoja liittimistä, jos tietää nämä  8)
Otsikko: Vs: V60 -12 Vaihteisto Huolla heti
Kirjoitti: jak900 - 08.12.2023, 18:56:53
Auttaisiko tuo
https://www.scribd.com/document/490826169/2011-S60-V60-39262202
Otsikko: Vs: V60 -12 Vaihteisto Huolla heti
Kirjoitti: weecee - 08.12.2023, 19:19:44
Moro, tuosta nipusta ei löydy, tai en ainakaan itse ole löytänyt, yksiselitteisiä naamakuvia liittimistä, mistä näkee kunkin pinnin numeroinnin. Omat TCM -seikkailut/V70 toisen otsakkeen alla ei oikein ottaneet tulta.  Liittimen pinnitieto kyllä löytyi (siis pinnin ID), muttei sitä missä kohdin ao. liitintä kyseinen pinni majailee. Iso homma löytää huonoilla parsinneulaviritelmillä mistä pinnistä minnekin on 0 ohm, vaiko ääretön ohm. Jos on sattumoisin piuha poikki, niin kertaluokkaa inhottavampi homma. En ainakaan itse nähnyt (huom ++ 50v) mitään numerointeja tai id-tunnuksia liittimissä.
Mutta ilmeisesti aloittajan ongelma selvisi pelkällä akunvaihdolla. TCM:n low voltage - ilmoitukset siihen suuntaan tietysti viittaavat, ja tietysti pitäis aina aloittaa siitä yksinkertaisimmasta vikavaihtoehdosta, eikä lähteä harhailemaan heti aluksi liian monimutkaisiin korjaustoimenpiteisiin. Turhaa "taustakohinaa", siispä anteeksipyynnöt harhaanjohtavista neuvoista.     
Otsikko: Vs: V60 -12 Vaihteisto Huolla heti
Kirjoitti: lamakine - 08.12.2023, 19:31:49

Mutta ilmeisesti aloittajan ongelma selvisi pelkällä akunvaihdolla. TCM:n low voltage - ilmoitukset siihen suuntaan tietysti viittaavat, ja tietysti pitäis aina aloittaa siitä yksinkertaisimmasta vikavaihtoehdosta, eikä lähteä harhailemaan heti aluksi liian monimutkaisiin korjaustoimenpiteisiin.

Ei ole vielä selvinnyt, en ole vielä akkuakaan vaihtanut.
Kolmeviikkoinen perheenjäsen vähän hidastaa diagnosointia  :)

Yritän huomenna tutkia mainittuja vaihtoehtoja ja harkitsen akun vaihtoa.
Otsikko: Vs: V60 -12 Vaihteisto Huolla heti
Kirjoitti: lamakine - 09.12.2023, 16:22:17
Yritin ropata noita liitoksia sormet kohmeessa ja päädyin myös vaihtamaan akun.
Ei huomattavaa vaikutusta.

Akun vaihdon jälkeen tuli ensimmäisellä startilla herja start/stop vaatii huollon mutta se hävisi sen jälkeen.. vaihteistoherja tulee edelleen ja nyt sytytti myös moottorivikavalon. En saanut vidaa taaskaan toimimaan.

Mietin että oisko vielä järkevää saada auto kunnolla lämpimään ja sen jälkeen käyttää laatikko lämpimäksi ja kokeilla tuleeko sama herja.
Kannattaisi varmaan öljyt vaihtaa ainakin vielä vai olisko Sininen sitten jo seuraava stoppi..??
Otsikko: Vs: V60 -12 Vaihteisto Huolla heti
Kirjoitti: weecee - 09.12.2023, 18:07:26
Moro, jos vielä näitä epätieteellisiä neuvoja/arvauksia...
Olis hyvä, jos pääsis lukemaan vikakoodit uudestaan, ja verrata niitä aikaisempiin l. oliko liittimien roplaamisella ja crc- suihkutteluilla mitään vaikutusta. Jos ei niin, sitten itse ottaisin jo yleis-/vastusmittarin, ja kävisin TCM->ECM ja TCM -> sulakeboxin piuhat mittarin kanssa lävitse (huom. aiemmat viestit "pyyntö liittimien naamakuvista pinnien id-tunnuksineen" edelleen voimassa). Se kun ei maksa mitään, jos itse tekee. Ja TCM ainakin tässä omasssa kärryssä poiki vikailmoituksia vähän jokasuuntaan.
No nyt kelit ei tietysti ole ihan parhaimmillaan näihin tee-se-itse piharemontteihin, niin onhan se Sininenkin jo ihan vaihtoehto.

Öljynvaihdon vaikutus voi olla pettymys, ainakin omassa AW TS-80SC 6-pykäläinen. Pari kertaa olen ne vaihtanut tällä kierrätys-/ Gibbon-menetelmällä eli noin 11...12l öljyä / kerta ja vaihtoväli ollut kai sen 100...200kkm, eikä se ole vaikuttanut mitään ao. lootan käytökseen. Pieni terävä nykäisy 2..3, samanlainen ollut viimeiset 300kkm, ja laatikolla nyt ajettu yli 450kkm. Tuskin ne öljyt miksikään noissa menee, jollei ole rallikuskin elkeitä tai vetele perässään jotain älyttömiä kärrykuormia.
 
Otsikko: Vs: V60 -12 Vaihteisto Huolla heti
Kirjoitti: lamakine - 17.12.2023, 16:10:44
Nonii vähän päivitystä.
Kävin huuhteluöljynvaihdossa ja kaveri totesi että laatikko vuotaa, puuttui myös n. 1l öljyä kun imasivat ne pois, oli myös ollut ihan mustaa.
Pesu ja uudet öljyt sisään, ei auttanut.. >:(
Testailin vielä lisää tuon jälkeen, laatikko luistattaa 4-6 vaihteilla eikä niillä siis ole käytännössä vetoa lainkaan. 1-3 vaihteet pelaa "käsivalinnalla" normaalisti, samoin pakki toimii.
Eli laatikko vaatinee jumppaa tai vaihdon käsitykseni mukaan.

Viimeisimmät vikakoodit ennen nollausta oli TCM liittyen (nyt eri lukija käytössä, ei vidaa):
P073400 Gear 4 Incorrect Ratio. General Failure Information. No Sub Type
Information
P073500 Gear 5 Incorrect Ratio. General Failure Information. No Sub Type
Information
P072900 Gear 6 Incorrect Ratio. General Failure Information. No Sub Type
Information
P074C68 Unable To Engage Gear 4 .Algorithm Based Failures. Event
Information
P074D68 Unable To Engage Gear 5 .Algorithm Based Failures. Event
Information
P074E68 Unable To Engage Gear 6 .Algorithm Based Failures. Event
Information
P089468 Transmission Component Slipping. Algorithm Based Failures.
Event Information

Muita koodeja:
B1B6916 12 Volt Supply Circuit. General Electrical Failures. Circuit Voltage
Below Threshold
U300016 Control Module. General Electrical Failures. Circuit Voltage Below
Threshold
U040168 Invalid Data Received From Engine Control Module. Algorithm
Based Failures. Event Information
B11D453 Low Speed Collision Mitigation By Braking Disabled. System
Programming Failures. Deactivated
U041568 Invalid Data Received From Brake Control Module. Algorithm
Based Failures. Event Information
U300066 Control Module. Algorithm Based Failures. Signal Has Too Many
Transitions / Events

Nollauksen ja pienen koeajolenkin jälkeen jäljelle jäi:
P072900 Gear 6 Incorrect Ratio. General Failure Information. No Sub Type
Information
P074C68 Unable To Engage Gear 4 .Algorithm Based Failures. Event
Information

Ja
U040168 Invalid Data Received From Engine Control Module. Algorithm
Based Failures. Event Information
U041568 Invalid Data Received From Brake Control Module. Algorithm


Onko hyviä ehdotuksia missä teettää remppaa tai tutkia asiaa Lahden seudulla tai tästä järkevän matkan päässä mihin kolmosella viitsii jurnuttaa?