Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi
Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Etu- ja nelivetoiset => Korjaamo ja yleistekniikka => S60, V70 (vm.00-07), S80 (vm. -> 06), XC90 => Aiheen aloitti: Jani76 - 14.01.2024, 22:26:01
-
Olisi V70 kytkinremppaa tulossa. Olisikohan jollakin vuokrata ns. SAC-työkalua tuohon hommaan? Jos löytyisi Turun lähistöltä niin ei tarvitsisi alkaa lähettelemään.
-
Eikö teillä oo siä esim Fixus korjaamoo tai AD-ketjun korjaamoo? Kyä täälä meilläpäin saa vuokrattua erikoistyökaluja ihan ilman Y-tunnustakin.
-
Uuden asetelman asentaminen menee samalla tavalla kuin perinteisenkin. Siihen ei tarvitse työkalua ellei esijännitys ole jostain syystä lauennut(vika asetelmassa, kolhu matkalla, tms.) Ja käytetynkin tai lauenneen pystyy esikiristämään prässissä.
-
Kiitoksia hyvistä vinkeistä!
Pidin tuota työkalua välttämättömänä kytkimen asennuksessa kun en ollut tutustunut aiheeseen kuin Alfamerin korjausoppaan kautta. Tai oikeastaan tuohon hommaan neuvotaan käyttämään Volvon erikoistyökaluja.
Unohdan siis tuon työkalun olemassaolon tällä erää. Osat ovat uusia niin ei pitäisi tuota säätöä joutua nollaamaan mutta hyvä toki tarkistaa.