Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi
Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Etu- ja nelivetoiset => Korjaamo ja yleistekniikka => S60, V70 (vm.00-07), S80 (vm. -> 06), XC90 => Aiheen aloitti: Henspa - 12.02.2024, 19:54:50
-
Kyseinen Volvo alkanut nostamaan lämpöjä yli puolen välin seuraavalle viivalle. Mikä voisi olla vikana. Ei kumminkaan keitä vaan jää max puolen välin jälkeen seuraavalle viivalle. Lämmöt nousevat siihen varsinkin kun ajaa yli 80kmh. Vaihdettu on termostaatti, vesipumppu, jäähdytysnesteet. Volvo ei siis ole ennen näin tehnyt. Keulan edessäkään ei ole mitään peitteitä että siitäkään se ei johdu.
-
Ihan vain varmistuksena, onko lämpöjen nousu varmistettu OBD-lukijalla?
-
Termostaattikotelossahan on lämpöanturi, onko se vielä alkuperäinen? Obd-:sta tsekkaisin kanssa ja sen jälkeen vielä nesteestä jollain toisella mittarilla. Sen jälkeen tutkimaan että mitkä letkut on kuumia ja mitkä ei ja toimiiko tuuletin kun ilmastointi päällä ja lämmöt korkeat. Ja alkoiko ongelma termostaatin vaihdosta. Onko auton vesipumppua vaihdettu muovisiipiseen?
-
Luulis että ei flektiä tarvita normaalisti jos talvikelillä ajetaan 80 tai yli.
Onko termari ja vesipumppu vaihdettu tuon oireen alkamisen jälkeen?
Mutta tosiaan lukija kiinni obd ja katsomaan lämmöt. Lämpöanturin vaihdolla aloittaisin jos mittaristossa ei muita oireita ole.
Mistähän tuohon obd otetaan lämpötieto, no eculta ja mistähän ecu saa lämpötiedon? ;)