Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi

Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Etu- ja nelivetoiset => Korjaamo ja yleistekniikka => S60, V70 (vm.00-07), S80 (vm. -> 06), XC90 => Aiheen aloitti: migel - 23.02.2024, 11:30:34

Otsikko: Volvon V70 bensa 2002 öljynpainevalo
Kirjoitti: migel - 23.02.2024, 11:30:34
Moi! Mulla kovimman talven yli seisonut V70 pihalla herjaa alhaista öljynpainetta. Voisiko vika löytyä filtteristä jos tukkiutunut jotenkin vaiko anturista kun en oikein usko että hajois ihan parkissa... ;D Käy kyllä kauniisti eikä lämpene liikaa,mutta 10-15 min ajon jälkeen alkaa herjaamaan paineesta!?  Kiitos jo etukäteen vastauksista. Kiva mennä tohon pihalle lammikkoon vaihtaan filtteriä jos se siihen ny menee! t mika
Otsikko: Vs: Volvon V70 bensa 2002 öljynpainevalo
Kirjoitti: Acke - 23.02.2024, 14:58:21
Onko öljyn taso ja koostumus ok? On vaikea uskoa, että suodatin menisi tukkoon ajossa kun öljy on lämmennyt ja toimisi kun öljy on kylmä.
Otsikko: Vs: Volvon V70 bensa 2002 öljynpainevalo
Kirjoitti: harald - 23.02.2024, 15:02:45
Hei

Tuossa tilanteessa moottorivaurion riski on suuri!
-Vika voi olla esim tukkeutuneessa öljyn imusiivilässä sen tarkistaminen
vaatii öljypohjan avaamista.
-Viallinen öljynpaineen anturi,öljynpaineet pitäisi mitata mittarilla

Onko tietoa öljynvaihtohistoriasta,minkä ikäiset ja minkä laatuiset
öljyt koneessa nyt on ja onko sitä tarpeeksi,milloin öljysuodatin on vaihdettu




Otsikko: Vs: Volvon V70 bensa 2002 öljynpainevalo
Kirjoitti: migel - 23.02.2024, 17:03:56
Öljyt vaihdettu viime syksynä imuhommana eivätkä vaihtaneet suodatinta, tosin auto meni miltei suoraan siitä talviteloille. Semisynteettiset laitettiin. Täytyy vaan aloittamaan öljynvaihto jumppa tossa jäistä uima-allasta muistuttavalla pihalla,- ;D Tollaista jotain siivilätukosta tms itsekkin ajattelin.

Voisko koneen välihuuhdella vaikka jollain polttoöljyllä ja uudet öljyt sisään ja taas vaihto ja sitten pysyvät öljyt koneeseen.Siis päräyttäis käyntiin hetkeksi ja sitten ulos ja öljyhuuhtelu ja lopulliset öljyt???Kuullostaako hullulta idealta? t migel
Otsikko: Vs: Volvon V70 bensa 2002 öljynpainevalo
Kirjoitti: Mustalaatikko - 23.02.2024, 17:17:09
En ehkä käyntiin mut startilla pyörittäisin jos pelkkää polttoöljyä
Otsikko: Vs: Volvon V70 bensa 2002 öljynpainevalo
Kirjoitti: tuomaril - 23.02.2024, 17:17:40
Varsinkin jos on jotain "imuhommia" harrasteltu, niin kohtuullisella todennäköisyydellä imusihti voi olla tukossa ja/tai imuputken tiiviste korkannut. Näillä oireilla sanoisin, että lähes varmasti jompikumpi edellä mainituista on nyt tilanne. Kiertokangenlaakerit ottavat näissä kohtuullisen helposti kipeää, jos kone käy vajailla paineilla, eli itse unohtaisit kaikki polttoöljykokeilut ja ottaisin öljypohjan alas. Moottoria ei kannata käyttää nyt missään nimessä yhtään enempää.
Otsikko: Vs: Volvon V70 bensa 2002 öljynpainevalo
Kirjoitti: migel - 24.02.2024, 06:09:01
Kiitos vastauksista! T migel
Otsikko: Vs: Volvon V70 bensa 2002 öljynpainevalo
Kirjoitti: hespa - 24.02.2024, 08:05:38
Voi helvetin imuvaihdot!!!!!!!!!!!!!!!!!!!   ANTEEKSI....Asia josta nään aina punasta.   :2funny:

Dieseliä, 2-tahtiöljyä ja esim jotain halpaa viskositeetin lisääjää noin 2-litran seos öljyihin. Ei oo tähän asti hajonnu mitään ja pesee aika hyvin.

Volvon öljypohja on toki todella monimuotoinen sisältä ja sitä ei koskaan saa puhtaaks muuta kuin purkamalla pois. Ei ole kyllä hommana mikään valtava todellakaan.

Katohan myös että hengittääkö kone. Tukossa oleva huoharipönttökin saa tuon öljyherjan joskus aikaan.
Otsikko: Vs: Volvon V70 bensa 2002 öljynpainevalo
Kirjoitti: migel - 24.02.2024, 11:16:18
Hei kiitti Hespa! Noi olikin samansuuntaisia neuvoja joita päässäni olin pyöritellyt ja laiskuuttani ja mukavuudenhalustani ei kiinnosta tuolla pihalla uida,mut kais se vaan pakko on! Kiitti t migel
Otsikko: Vs: Volvon V70 bensa 2002 öljynpainevalo
Kirjoitti: laatikkovika - 24.02.2024, 12:12:17
On niitä ennenkin pelkällä polttoöljyllä käytetty mutta jokaisen oma valinta.