Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi

Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Showroom => Aiheen aloitti: KORBiNE - 12.04.2024, 18:10:50

Otsikko: Geneerinen Passion Red V60 Wagon 2011
Kirjoitti: KORBiNE - 12.04.2024, 18:10:50
Noniin, tapahtui jotain mitä en ihan hetkeen olisi uskonut tapahtuvan.
Pitkän baijerilaisten kanssa vietetyn ajan jälkeen paikallisesta autoliikkestä sattui silmään vajaa kolmesataa tuhatta rullattu Passion Red V60 ja vieläpä ehtana Risto-Sporttina (R-Design).

No eikun koeajolle kun tuo D3 moottori 5-sylinterisenä on kiinnostanut jo hetken käyttöauton virkaa toimittamaan, pelkän äänimaailmansa takia. Ehkäpä kuulopuheet kestävästä moottorista myös puoltivat tätä kiinnostusta.

Yllätyin. Positiivisesti, aiempi kokemus Swedish Metallista on lähinnä kakkoskopa v70 volvoista tuttavapiirissä ja no, ainakin sisustaltaan tämä alkaa olla jo omaan mieleen vakiona.
Varustelistalle on aikanaan näköjään ruksittu seuraavia mitä voi jopa ehkä lisävarusteiksi kutsua.
-BLIS
-Aktiivivalot
-Adaptiivinen vakkari
-High Perf Sound System
-SENSUS / Liekkö oikea nimi tuolle isolle näytölle?
-Toimiva webbana (kopkop)

Noin viikon koeponnistuksella istuu omaan käteen suhteellisen hyvin. Kulutuskin jopa positiivisesti yllätti :)
Ainut outous mikä pisti silmään oli kun pamautti tankin täyteen ja 100km jälkeen alkoi oireilemaan polttoainemittari seilauksen muodossa. Toisella tankki täyteen pysähdyksellä omituisuus on pysynyt poissa.

Ainut asiahan mikä tuossa ns. jäi kismittämään on sen digitaalimittariston puuttuminen. Ilmeisesti sen retrofittaaminen on suhteellisen kivuton operaatio tälläiseen?
Ristiriitaista tietoa 2011 vuoden osalta, käsityksen mukaan 2014+ mittaristo mikä täsmäisi polttoaineen ja vaihteiston osalta ja 2 piuhan veto mittaristolta OBD:lle ja VDASH ohjelmointi mikäli tarve? Autossa kuitenkin avaimena PCC ledeillä jota pitäisi saada vasta 2012 ja ledillistä 2013.
Uutena Jyllenikuskina en uskalla vetää liipasinta ennenkuin jotain maagista validia infoa tästä saan :D

To-Do Listaa:
-Vanteet - OEM:ää vai tuningia. Siinäpä kysymys.
-Puskurin aukkoon siro matalakuvioinen lisävalo - kuvissa oleva kaveri lenti jo roskiin. Optibeam Pioneer matalalla valokuviolla keulassa
-TFT mittaristo - Kunhan proseduuri selvä ja luovuttaja löytyy (wink wink) Done
-Mahdollisesti maltillinen madallus - R-designissä on ilmeisesti jo pieni tehtaan madallus?
-Kuskin penkin korjaus / uusinta - Sivuttaistuki rispaantunut rajusti



(https://i.ibb.co/HhX5GFF/IMG-20240408-201224758.jpg) (https://ibb.co/HhX5GFF)

(https://i.ibb.co/rcTb71G/IMG-20240408-201250132.jpg) (https://ibb.co/rcTb71G)
Otsikko: Vs: Risto-Sport V60 Passion Red
Kirjoitti: KORBiNE - 05.05.2024, 18:03:10
Noniin!
Alkukankeuksia. Tankkianturilta oli johtosarja palanut ja meni kaikki kilkkeet polttoainesäiliöön uusiksi. Ompahan ehjät nyt.

TFT Retrofitinkin sain alkuun, sepäs ei mennyt kuin strömsössä kuitenkaan. Alku oli loistava reilussa 3:ssa tunnissa pin ulos CEM:iltä ja johtojen lisääminen OBD:lle.

Mittaristo paketista, Jes uusinta mallia ja paikalleen. No kappas melkein kaikki toimii, paitsi PA mittari. Kytkennät kävin kolmesti yleismittarilla läpi että varmistun asiasta että siellä on oikeasti kontakti kunnossa. No oli.

Eikun p3toolsilla fläshäämään ja sittenpäs piru irtosi. Koko mittaristo johonkin hevontilttiin ettei näy kuin tyhjä mittaritaulu pelkän ilmoituksen "aseta avain varmistusalueelle" kera. No sitten google huutamaan. 5 tuntia myöhemmin antauduin ja annoin VDashin miehille muutaman markan ja kappas. Ollaan lähtötilanteessa. Eli toimiva mittaristo poislukien PA-anturit sekä öljyntason tarkastus (tai sit teen tässä jotain väärin).

Uskaltaako p3toolsilla enää sörkkiä tuota VDashin jälkeen vai mikä on homman nimi? Muutenhan visuaalinen ilme on ihan toista luokkaa tuossa.
Otsikko: Vs: Risto-Sport V60 Passion Red
Kirjoitti: KORBiNE - 08.05.2024, 21:55:40
TFT retrofit saatu päätökseen. Yhden foorumilaisen sekä Vdashin sällien kanssa asiaa pohdittiin ja vanhan DIMin korruptoitunut backuppi oli syynä PA mittarin toimimattomuuteen, Menin vielä uhkarohkeana kokeilemaan huoltovälin muutosta ja teeman vaihtoa p3toolsilla ja hyvinhän tuo toimii.
Tuohon rahaan mitä noita ruotsista saa järkikuntoisia (omani oli vielä v3 mallia) niin ei voi kun suositella. Helppo ja nopea päivitys jos vain käy tuuri konfiguraation aikana.
(https://i.ibb.co/LCdv2rw/IMG-20240508-213655231-2.jpg) (https://ibb.co/LCdv2rw)

Pyhää edeltävät päivät aiheuttaa heräteostoksia ja työkaverilta jäi näppiin oranssilla vitosella kasa abs muovia. Pitihän se kokeilla.  :2funny: :idiot2:
(https://i.ibb.co/BswX3pd/IMG-20240508-213726327-2.jpg) (https://ibb.co/BswX3pd)

Taidan tarvita vielä helmoihin ne lisät ja sitten voikin rauhassa kalastella 18-19 vanteita.

R-designissa madallus on toteutettu ilmeisesti jousilautasen paikalla, netissä ristiriitaista tietoa onko jousissa eroa vai onko madallus pelkästään jousilautasella toteutettu. Kenelläkään kuvaa -30 setillä olevasta Risto-Sportista



Otsikko: Vs: Risto-Sport V60 Passion Red
Kirjoitti: remes - 09.05.2024, 07:50:33
En minäkään ole 100% varma onko noissa vaan 15mm lyhyemmät jouset, iskarit käsittääkseni kuitenkin jämptimmät perusversioon nähden. Tuossa mun entinen kun siinä oli pelkät H&R:n jouset: https://jremes.kuvat.fi/kuvat/V60+D5+AWD+R-Design/20170715_144126.jpg (https://jremes.kuvat.fi/kuvat/V60+D5+AWD+R-Design/20170715_144126.jpg)
Otsikko: Vs: Risto-Sport V60 Passion Red
Kirjoitti: Turbo 242 - 09.05.2024, 08:01:55
Mä koitan muistaa ottaa mitat R-Designin tolpista ja Bilsteinin B6:sta. Mielestäni vaihtaessa katsoin, että mitat olisi samat. ??? Takaiskareissa oli ~20mm iskussa eroa, R-Design oli lyhyempi 
Otsikko: Vs: Risto-Sport V60 Passion Red
Kirjoitti: KORBiNE - 15.06.2024, 07:45:09
Mä koitan muistaa ottaa mitat R-Designin tolpista ja Bilsteinin B6:sta. Mielestäni vaihtaessa katsoin, että mitat olisi samat. ??? Takaiskareissa oli ~20mm iskussa eroa, R-Design oli lyhyempi

Mihin lopputulemaan tulit?
Tuli haettua hyväkuntoinen rengas vannepakka 245/45 rengastuksella. Nyt tässä mietin että paljonhan tuo 30mm setti tiputtaa R-designin alustalla olevaa?

(https://i.ibb.co/hZg3DsV/IMG-20240615-073332633.jpg) (https://ibb.co/hZg3DsV)

Muutenhan tässä on mennyt pientä sipostelua harrastellessa. Lisävalonkiinnitys ja parkin kytkentä. Nyt tuntuu olevan hieman jämäkämpi ja istuu sinne päin.

Auto kävi laatikkoöljyn vaihdossa pesun kera. Hämmästyttävä muutos kyllä. Katselin huoltohistoriaa niin närpiössä vaihdettu 110tkm viimeksi, olivat mustat. Samalla meni kaks tuubia shudderfixiä lodjuun.

Jakopääsuojasarja tuli myöskin asennettua, omituista oli että hihnankiristimen joutui shimmaamaan kun alkuperäinen kiinnitys vetää sen kiristimen vinoon ja näinollen hihnakin kulkee vinossa. tuli otettua kolmeen kertaan kiristin irti ja verrattua uutta ja vanhaa. molemmat inalaisia ja ongelma sama. Muilla vastaavia? Onko vaan huonoa suunnittelua vai onko tuo kiinnike painunut epäonnistuneen asennuksen johdosta joskus lyttyyn jolloinka kuorma ei tule kiristimen keskellä olevaan holkkiin vaan se jää osalta kantamaan kiristimen runkoon?  :idiot2: Noh todella ohut kupariprikka sattui olemaan hollilla niin se poisti ongelman toistaiseksi.

Samallapa tuli huomattua että 277tkm ajettu turbo huohottelee. varmaan viisainta tilata ruotsista purkaamolta joku 70tkm ajettu orkkis ahdin. Kenelläkään tietoa meneekö d5 d4 ja d3 samalta ikävuodelta ristiin? Vielä parempi olisi kun olisi osanumeroita tarjota :D

Muutenhan näin ensimmäiseksi volvoksi suhteellisen tyytyväinen. Soppaa ei juuri mene ja matkaakin mukava taittaa :)
Otsikko: Vs: Risto-Sport V60 Passion Red
Kirjoitti: Turbo 242 - 15.06.2024, 21:43:32
Mihin lopputulemaan tulit?
Tuli haettua hyväkuntoinen rengas vannepakka 245/45 rengastuksella. Nyt tässä mietin että paljonhan tuo 30mm setti tiputtaa R-designin alustalla olevaa?

(https://i.ibb.co/hZg3DsV/IMG-20240615-073332633.jpg) (https://ibb.co/hZg3DsV)

Enhän minä niitä vanhoja tolppia muistanut mitata.  :-[ Nyt ne on jo kaatopaikan metallilavalla.
Otsikko: Vs: Risto-Sport V60 Passion Red
Kirjoitti: KORBiNE - 17.06.2024, 11:57:44
Hieman jatkomittailuja ja toteamus. Lyödään eibachit alle kun Hakkapeliitat on ajettu loppuun  :2funny:
15mm pudotuksella takana ottaa pokkaus kiinni ja edessä voi unohtaa renkaiden käännön. Näköjään 245/45r18 toimii vielä tuolla vakio rdesign alustalla jotenkin. Eikä tuo nyt häiritsevä ole tuo wheelgap tuossa muodossa.
Otsikko: Vs: Risto-Sport V60 Passion Red
Kirjoitti: Turbo 242 - 17.06.2024, 13:10:51
Hieman jatkomittailuja ja toteamus. Lyödään eibachit alle kun Hakkapeliitat on ajettu loppuun  :2funny:
15mm pudotuksella takana ottaa pokkaus kiinni ja edessä voi unohtaa renkaiden käännön. Näköjään 245/45r18 toimii vielä tuolla vakio rdesign alustalla jotenkin. Eikä tuo nyt häiritsevä ole tuo wheelgap tuossa muodossa.

Mulla on 245/40R19 eikä ota mihinkään kiinni edes asuntovaunu koukussa kiinni. ???
Otsikko: Vs: Risto-Sport V60 Passion Red
Kirjoitti: KORBiNE - 21.06.2024, 13:25:54
Mulla on 245/40R19 eikä ota mihinkään kiinni edes asuntovaunu koukussa kiinni. ???

Itselläni siis SPA alustaisen auton vanteet alla eli ET42. Vaikuttaa jonkun verran. Tulee vaan pirusti nätimmin kaarelle.
Otsikko: Vs: Risto-Sport V60 Passion Red
Kirjoitti: Turbo 242 - 21.06.2024, 16:32:47
Itselläni siis SPA alustaisen auton vanteet alla eli ET42. Vaikuttaa jonkun verran. Tulee vaan pirusti nätimmin kaarelle.

Mulla oli kanssa kaksi talvea 18". Tuli kivasti kaarelle, sotki kyljet kattoon asti ja hajotti molemmat etupyöränlaakerit. Oliko vain huonoa tuuria pyöränlaakereiden kanssa, mutta jokatapauksessa teetti töitä ja maksoi paperirahaa.
Otsikko: Vs: Risto-Sport V60 Passion Red
Kirjoitti: KORBiNE - 04.07.2024, 19:42:03
Muuten tyytyväinen mutta pieni sivuääni harmittaa kovasti.

Höyrystimen paine alennettu.
Kokeiltu paisuntaventtiiliä säätää (säätö totaalijumissa tai reijät ei pyöreät orkkistyökalu 33300036 lipsuu 3/8 räikällä heti ku pitäisi saada pitoja. Lämpöä likulikua annettu ensin)

Vaihdanko magneettikytkinpaketin vai koko kompuran.

Youtubesta löytyi identtisellä mouruamisella oleva.

Hetken ajon jälkeen saattaa hiljentyä ja ilmenee aina toisella käynnistyskerralla. Tarpeeksi kun härrää AC napilla niin saapi äänen kyllä tulemaan.

noin 1500rpm milloin ääni ilmenee ja muuten vaimenee tai poistuu.

https://youtu.be/NRdJAN0kmWM

Nyt tietäjät kertokaa! Sinisellä epäily kompurasta (sillä tietysti korjaantuisi kaikki) äänen perusteella.

Variaatioita on useita. Mitkä kompuratctähän käy? 3 urainen rulla mutta uskaltaako tarvikekompuraan puuttua.
Otsikko: Vs: Risto-Sport V60 Passion Red
Kirjoitti: Merlin - 05.07.2024, 19:30:07
Samanlaista ääntä pitää omakin auto.

Mulla ja varmasti monella muullakin on Sanden-merkkinen kompura ja Motonetissä näyttää olevan halvempi, kuin Nissen.
Otsikko: Vs: Risto-Sport V60 Passion Red
Kirjoitti: KORBiNE - 06.07.2024, 13:31:25
Samanlaista ääntä pitää omakin auto.

Mulla ja varmasti monella muullakin on Sanden-merkkinen kompura ja Motonetissä näyttää olevan halvempi, kuin Nissen.


Mahtaako olla eroja näiden kestoiässä?
Otsikko: Vs: Risto-Sport V60 Passion Red
Kirjoitti: Merlin - 06.07.2024, 13:44:37

Mahtaako olla eroja näiden kestoiässä?
Mitä näistä olen lukenut, niin tuo Nissen on vielä äänekkäämpi ja monet palauttanut niitä takaisin uutuuttaan.
Otsikko: Vs: Risto-Sport V60 Passion Red
Kirjoitti: KORBiNE - 08.07.2024, 15:30:42
Mitä näistä olen lukenut, niin tuo Nissen on vielä äänekkäämpi ja monet palauttanut niitä takaisin uutuuttaan.

Kätevää.

Valeota olisi tyrkyllä. Samaan konkurssiin tietysti uusisi kennonkin kun näyttää olevan hammaspeikko iskeny sinnekkin. tai sitten annan jolista kunnes ei puske enää kylmää.
Otsikko: Vs: Risto-Sport V60 Passion Red
Kirjoitti: KORBiNE - 18.07.2024, 19:41:41
Antaa kompuran inistä. Toistaseks.

Halvalla kotikylältä pyörähti ne hamutut ixionit haaviin.
pyöräytinpä alle ne. 245/45r18 on hitusen möhkö mutta näköjään mahtuu iloisesti pyörimään ja nyt uskaltanee harkita niiden jousien laittamista alle.

Ei ne virheettömät ole mutta ei ne kovin montaa viiskymppistä kyllä maksaneetkaan.

Kahden vaiheilla lähteekö edellinen setti kiertoon ja pidetään nämä vaiko pienempää kumia niille.

(https://i.ibb.co/jzJZfhw/IMG-20240718-192910748-2.jpg) (https://ibb.co/jzJZfhw)
Otsikko: Vs: Risto-Sport V60 Passion Red
Kirjoitti: KORBiNE - 25.07.2024, 20:28:16
Tullu tuota ilmastointia ja jurnutuksia pohdittua oikein urakalla. Nyt helteiden aikana huomasin että saattaa yhtäkkiä lakata puhaltamaasta kylmää ja muuttu lehmänhenkäykseksi.

Tokenee hetken kahden päästä. Äänikin saattaa hävitä kesken kaiken.
Mahtaisikohan olla jompikumpi viallinen.
Magneettikytkin kokonaisuudessaan limppuineen tai sitten säätöventtiili.
Otsikko: Vs: Risto-Sport V60 Passion Red
Kirjoitti: KORBiNE - 31.08.2024, 21:53:27
Kompuran uusimalla lopppui ongelmat sen osalta.

Eniten tässä mietin että miksi ihmeessä auto ei madaltunut käytännössä yhtään pieni ero on tai sitten silmä ei vaan erota pappamadallusta vakiosta, aikaisemmat kun ovat olleet aina maxlänät. Alle meni eibachin -30mm setti ja bilsteinin B4 setti yläpäineen joka kulmaan. Olivat elämänsä loppupuolella.
Onko näissä mahdollista laskea etupäästä tolppaa vielä alemmaksi. Sehän käytännössä on ajokorkeuteen suoraan verrannollinen. Eli josko saisi tolppaa laskettua esim 5mm niin olisi jo hyvä.
Otsikko: Vs: Risto-Sport V60 Passion Red
Kirjoitti: KORBiNE - 04.09.2024, 20:42:18
Ja taifuunisyksyä jatketaankin taas fillsrihankinnoilla
Lainaus
(https://i.ibb.co/MPn9HQH/IMG-20240902-185844163-1.jpg) (https://ibb.co/MPn9HQH)
Otsikko: Vs: Risto-Sport V60 Passion Red
Kirjoitti: -jadi- - 05.09.2024, 08:22:29
...

Eniten tässä mietin että miksi ihmeessä auto ei madaltunut käytännössä yhtään pieni ero on tai sitten silmä ei vaan erota pappamadallusta vakiosta, aikaisemmat kun ovat olleet aina maxlänät. Alle meni eibachin -30mm setti ja bilsteinin B4 setti yläpäineen joka kulmaan. Olivat elämänsä loppupuolella.
...

Kun auto jo valmiiksi madallettu tehtaan toimesta sen 15 milliä, niin eipä tuo Eibachin -30 mm vakiokorkeudesta paljoa muuta, omassa (V70) laski jotain 20milliä edessä ja 15 milliä takana vakiosta.
Otsikko: Vs: Risto-Sport V60 Passion Red
Kirjoitti: razori - 05.09.2024, 21:06:01
Alle meni eibachin -30mm setti ja bilsteinin B4 setti yläpäineen joka kulmaan. Olivat elämänsä loppupuolella.

Onko minkälainen muutos vrt vakioon?

Vakio r-design satsi on todella kova ja rengasäänet kantautuu rungon kautta kabiiniin tämän takia
Otsikko: Vs: Risto-Sport V60 Passion Red
Kirjoitti: KORBiNE - 09.09.2024, 23:06:55
Onko minkälainen muutos vrt vakioon?

Vakio r-design satsi on todella kova ja rengasäänet kantautuu rungon kautta kabiiniin tämän takia

Voi olla että placeboa, mutta mielestäni hieman jämäkämpi olematta pintakova. Rengasmelusta en sano mitään kun alla oli 245 nokiat ja nyt 235 kiinan kusiluistimet :D
Otsikko: Vs: Geneerinen Passion Red V60 Wagon 2011
Kirjoitti: KORBiNE - 17.10.2024, 16:56:25
Ja sieltähän tupsahti vuosi lisää ajoaikaa puhtain paperein.
Pyysin tarkastamaan vielä takakelkan isot puslat erikseen kun tyyppivika ja ei katsurin mielestä mitään moitittavaa. Hyvä näin.

Samalla uudet ölpät, suodattimet sekä raikkari. Kelpaa taas lasetella.


(https://i.ibb.co/nbm3BsB/IMG-20241015-152845293.jpg) (https://ibb.co/nbm3BsB)
Otsikko: Vs: Geneerinen Passion Red V60 Wagon 2011
Kirjoitti: 74t3 - 17.10.2024, 22:55:17
Komia on.

Olen tässä pohtinut, että varmaan tuo omakin S60 pitäisi käyttää leimalla, kun kuukauden sisällä olisi aika.

Olen yrittänyt kovasti etsiä siitä vikaa, mutta en keksi oikein mitään erityistä. Niin täytynee antaa katsurin tsekata - pieni kynnys on asiaan ollut, kun autolla on täysin suora historia yli 300tkm - aina läpi ekalla.  *karkuun->
Otsikko: Vs: Geneerinen Passion Red V60 Wagon 2011
Kirjoitti: KORBiNE - 13.11.2024, 22:58:15
Dimdaadaa! Jatketaan monologilla.

Samalla oudon kitkutuksen syy ehkä löytyi. Inan hihna oli syystä x pituusmittamerkinnältään 2mm pidempi kuin alkup volvolainen. Oudot kylmät kitkutukset loppui siihen.

Talvilook haki paikkansa ja eiköhän tällä päästä kevääseen.


(https://i.ibb.co/PgX2bnJ/1000022462.jpg) (https://ibb.co/PgX2bnJ)

(https://i.ibb.co/TTbrT6c/1000022438.jpg) (https://ibb.co/TTbrT6c)
Otsikko: Vs: Geneerinen Passion Red V60 Wagon 2011
Kirjoitti: KORBiNE - 01.02.2025, 19:43:29
Amen. Bc racingin setti löysi tiensä alle. Ilmeiseti hieman vanhempi malli kun on zg11 merkinnällä ja leimat vuodelta 22.

Muuten tuntuu toimivan oikein mainiosti mutta todella matalissa nopeuksissa terävät montut, nimismiehenkihara, keskiviivan uritus aiheuttaavat kolinaa. Outoa on se että jos molemmat pyörät ottavat osuman samaan aikaan ääni loistaa poissaolollaa.

Taakse koiranluut jo uusinkin ei vaikutusta.

Kuuluuko näissä bc racingeissä takaiskarien yläpään olla suoraan pellissä kiinni josko siellä onki hieman mellaantunut kumi. sitä ei tullut tarkistettua kun käytetty setti kyseessä. Ulkoinen habitus kun ei anna merkkejä että olisi loppuunkulunut sarja.

Ideoita?

(https://i.ibb.co/VWPCHdmP/IMG-20250131-090250429.jpg) (https://ibb.co/VWPCHdmP)
Otsikko: Vs: Geneerinen Passion Red V60 Wagon 2011
Kirjoitti: KORBiNE - 21.02.2025, 21:30:38
Löytypä ikivanhalle luminalightsin "työvalolle" käyttöä. Kontinluukun sisävalo on mallia onneton niin päivittypä kivasti teipillä ja lampulla.

Takavaloihin plug n pray ledituikuista saa antaa suosituksia peruutusvaloiksi. Otin tyhmänä ympäriheijastavat auxitot joissa ei käytännössä ole taaksepäin valoa muutakuin mitä diffuuseri heijastaa ja ne ei vakuuta. Taaksepäin ei juuri mitään ja heijastaa ihan minne sattuu.

Toisessa apupitkässä on jotain fiilunkia kun lakkaa näköjään palamasta. Laitoin uuden polttimon joka syttyi oikein nätisti mutta paripäivää myöhemmin taas pimeänä. Samalta puolelta pitkän heräte otettu mutta ainakin todella kärsineiden yleismittarin kärkien mukaan johtaa sähköä ettei mitään.

Onko ollut vastaavia tai tietoa onko umpion oma johtosarja kuinka arka. Valeon hermanni näköjään laittanu mustaa ja harmaata umpion täydeltä.

Alla upeasta OEM päivityksestä kuvatus
(https://i.ibb.co/RWFkNJ0/IMG-20250221-WA0015.jpg) (https://ibb.co/RWFkNJ0)

(https://i.ibb.co/fVFbXDFB/IMG-20250221-WA0013.jpg) (https://ibb.co/fVFbXDFB)
Otsikko: Vs: Geneerinen Passion Red V60 Wagon 2011
Kirjoitti: KORBiNE - 01.03.2025, 16:06:42
Löytypä ikivanhalle luminalightsin "työvalolle" käyttöä. Kontinluukun sisävalo on mallia onneton niin päivittypä kivasti teipillä ja lampulla.

Takavaloihin plug n pray ledituikuista saa antaa suosituksia peruutusvaloiksi. Otin tyhmänä ympäriheijastavat auxitot joissa ei käytännössä ole taaksepäin valoa muutakuin mitä diffuuseri heijastaa ja ne ei vakuuta. Taaksepäin ei juuri mitään ja heijastaa ihan minne sattuu.

Toisessa apupitkässä on jotain fiilunkia kun lakkaa näköjään palamasta. Laitoin uuden polttimon joka syttyi oikein nätisti mutta paripäivää myöhemmin taas pimeänä. Samalta puolelta pitkän heräte otettu mutta ainakin todella kärsineiden yleismittarin kärkien mukaan johtaa sähköä ettei mitään.

Onko ollut vastaavia tai tietoa onko umpion oma johtosarja kuinka arka. Valeon hermanni näköjään laittanu mustaa ja harmaata umpion täydeltä.

Alla upeasta OEM päivityksestä kuvatus
(https://i.ibb.co/RWFkNJ0/IMG-20250221-WA0015.jpg) (https://ibb.co/RWFkNJ0)

(https://i.ibb.co/fVFbXDFB/IMG-20250221-WA0013.jpg) (https://ibb.co/fVFbXDFB)



Ja tähän löytyi selitys. Nappasi yläpään auki ni tuli kahdessa osassa kääntölaakeri lattialle.
Otsikko: Vs: Geneerinen Passion Red V60 Wagon 2011
Kirjoitti: KORBiNE - 01.03.2025, 16:07:26
Amen. Bc racingin setti löysi tiensä alle. Ilmeiseti hieman vanhempi malli kun on zg11 merkinnällä ja leimat vuodelta 22.

Muuten tuntuu toimivan oikein mainiosti mutta todella matalissa nopeuksissa terävät montut, nimismiehenkihara, keskiviivan uritus aiheuttaavat kolinaa. Outoa on se että jos molemmat pyörät ottavat osuman samaan aikaan ääni loistaa poissaolollaa.

Taakse koiranluut jo uusinkin ei vaikutusta.

Kuuluuko näissä bc racingeissä takaiskarien yläpään olla suoraan pellissä kiinni josko siellä onki hieman mellaantunut kumi. sitä ei tullut tarkistettua kun käytetty setti kyseessä. Ulkoinen habitus kun ei anna merkkejä että olisi loppuunkulunut sarja.

Ideoita?

(https://i.ibb.co/VWPCHdmP/IMG-20250131-090250429.jpg) (https://ibb.co/VWPCHdmP)

Kääntölaakerithan tulivat näköjään kahtena kappaleena lattialle yläpään purun yhteydessä :)
Otsikko: Vs: Geneerinen Passion Red V60 Wagon 2011
Kirjoitti: Turbo 242 - 01.03.2025, 17:50:13
Kääntölaakerithan tulivat näköjään kahtena kappaleena lattialle yläpään purun yhteydessä :)

Uudet sitten samanlailla pöydällä auki ennen asennusta ja täyteen vaseliinia.
Otsikko: Vs: Geneerinen Passion Red V60 Wagon 2011
Kirjoitti: KORBiNE - 02.03.2025, 11:28:16
Uudet sitten samanlailla pöydällä auki ennen asennusta ja täyteen vaseliinia.

Tämäpä jäi tekemättä  :o
Otsikko: Vs: Geneerinen Passion Red V60 Wagon 2011
Kirjoitti: Turbo 242 - 02.03.2025, 12:00:03
Tämäpä jäi tekemättä  :o

Sielä on naurettavan vähän vaseliinia, "pieni" lisäys ei ainakaan huononna tilannetta.
Otsikko: Vs: Geneerinen Passion Red V60 Wagon 2011
Kirjoitti: KORBiNE - 29.03.2025, 11:42:09
Sielä on naurettavan vähän vaseliinia, "pieni" lisäys ei ainakaan huononna tilannetta.

No ei varmana. Suhteellisen himmeli on kyseinen aparaatti muutenkin.

Mahtaisiko keneltäkään löytyä tälläiseen bc racingin hyväksyntälappuja?
Otsikko: Vs: Geneerinen Passion Red V60 Wagon 2011
Kirjoitti: KORBiNE - 14.04.2025, 21:36:38
 :o
Näillä mennään leimaa kohti.
Epävakaa sää ja näköjään oivallisesti lillingillä oleva kotitie eivät motivoi pesemään autoa. >:(
(https://i.ibb.co/h6VpMc7/VOlovo.jpg) (https://ibb.co/h6VpMc7)
Otsikko: Vs: Geneerinen Passion Red V60 Wagon 2011
Kirjoitti: gearbox - 14.04.2025, 22:28:55
Melkoinen silmäkarkki  S*
Otsikko: Vs: Geneerinen Passion Red V60 Wagon 2011
Kirjoitti: KORBiNE - 04.05.2025, 20:05:22
No jopas ihmeellinen jurina alkoi 60--->
Tsekkasin pyöränlaakerit ja ei yhdessäkään välystä käsin havaittavissa.

Kiinakumeja epäilin mutta pinta ei vaikuta ääneen. Kierroslukukaan ei vaikuta.

Voisiko olla jarruissa tai vetarin "tukilaakeri" viallinen?
Otsikko: Vs: Geneerinen Passion Red V60 Wagon 2011
Kirjoitti: Turbo 242 - 04.05.2025, 20:27:18
No jopas ihmeellinen jurina alkoi 60--->
Tsekkasin pyöränlaakerit ja ei yhdessäkään välystä käsin havaittavissa.

Kiinakumeja epäilin mutta pinta ei vaikuta ääneen. Kierroslukukaan ei vaikuta.

Voisiko olla jarruissa tai vetarin "tukilaakeri" viallinen?

Omasta löysin vialliset etupyöränlaakerit vain jousta tunnustelemalla samalla kun pyöritin rengasta. Ei pitänyt ääntä pyörittäessä rengasta eikä tuntunut välystä laakerissa.

Etupyöränlaakerit on käsittääkseni Fordin peruja ja tarvitsee prässin ja työkalusarjan vaihtamiseen. Ja alapallon kartio on pitkä kuin nälkävuosi ja aivan saatanasti kiinni.
Otsikko: Vs: Geneerinen Passion Red V60 Wagon 2011
Kirjoitti: KORBiNE - 04.05.2025, 22:22:51
Kaiken järjen mukaan jonkinnäköinen muutos alustageometriassa pitäisi ääneen vaikuttaa jos pyöränlaakeri kyseessä. Tuossa ei tasanopeudella ole mitään muutosta vaikka miten veivaa rattia.