Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi
Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Etu- ja nelivetoiset => Korjaamo ja yleistekniikka => S40/V50 (vm.04-12), C30, C70 (vm.06-13) => Aiheen aloitti: taysikymppi - 08.07.2024, 23:33:23
-
Millä mahtaisi saada kuskin ovi ovi auki? Ei aukea lukosta.
Laitoin ovet lukkoon, otin akun irti ja pamautin konepellin kiinni. ;D
Nyt ei sitten millään pääse sisälle.
Konsteja? :idiot2:
-
Mikä auto tää tämmönen V40 2.0D koneella ja 04?
Eikö kakessa oleva mekaaninen avain siis toimi kuskinoven lukossa vai mikä homma?
Seuraava vaihtoehto syötellä vetokoukun pistokkeen kautta sähköä mikäli sellainen löytyy ja akkukaapelit ei ole oikosulussa konepellein alla. 13-pinninen pistoke jos on niin olisi helpompi mikäli siellä suoravirta kytketty akulta
Viimeisenä mieleen tulee konepellin aukaisu puskurin/maskin takaa ja välistä. Tähän varmaan löytyy ohjeistusta tai jopa videota tuubista.
-
vahingossa tuli väärä malli mut korjattu otsikkoon. :2funny:
Eilen koitettu antaa 13 pinnisen pistokkeen kautta virtaa, 9 pinnille joka pitäisi olla jatkuva virta, ja 13 maadoitukselle.. ei vaikutusta.
Avain kääntyy jonkin verran lukossa mutta ei nosta nuppia ylös ainakaan. Ei kyllä mitään tietoa miksei ovi aukea mekaanisella avaimella.
-
Ei sinne ulkoinen virta auta kun akunkenkä on irti.
Se nyt pitää vaan saada se pelti auki että saa kengät kiinni.
Ota maski irti ja väännä muovipaneelia niin näet lukon vivun ja sitä lykkäät vaikka meisselillä.
https://youtu.be/FgJaYIYCZ9E?si=HT-FfIlJzKPPurmT
Vanhemmissa malleissa tuo tekemäs juttu onnistui niin että akunkenkä löysälle, ovet lukkoon ja kenkä irti helvatan nopeesti ennen kuin salpalukko menee päälle. En tiiä tästä.
-
Pitää koittaa ottaa sitten maski irti ja katsoa jos mahtaa onnistua sitä kautta avata konepelti. Ei huvittaisi maksaa 180€ oven avauksesta. :buck2:
Edit: Sain auki konepellin, laitettua akun ja ovet auki.
Piti ottaa tuo maski irti, sieltä raottaa muovia ja ottaa lukon 2 pulttia irti. Sen jälkeen sai konepeltiä raotettua monta senttiä jolloin sai käsillä avattua lukon.