Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi
Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Etu- ja nelivetoiset => Korjaamo ja yleistekniikka => S80 (vm.-07>), V70 (vm.-08>), XC60, S/V60 (vm. -11 ->) => Aiheen aloitti: Tipitii - 18.07.2024, 16:26:58
-
Hei!
EDIT: Muokkasin otsikkoa paremmin ongelmaa kuvaavaksi.
Otsikon autoon pitäisi saada kiinnitettyä opetuspoljin. Jarrupolkimen takana on kuvassa näkyvä pultti / ruuvi, jonka alle voisi saada ujutettua lattaraudasta tehdyn "haarukan". Sijainniltaan se on kuin olisi tehty tähän tarkoitukseen.
Tietääkö kukaan, mikä on tuo valetulta metallilta vaikuttava osa, jota em. pultti pitää paikoillaan / vaarannanko jotakin, jos ruuvi jää 2-3 mm (lattaraudan paksuuden) alkuperäistä asemaansa ulommaksi?
(https://i.ibb.co/Ny890Jy/IMG-5668.jpg) (https://ibb.co/Ny890Jy)
-
Itse itselleni vastaten: Netistä löysin oheisen kuvan, joka kertoo kyseessä olevan jarrupolkimeen liittyvän isomman kokonaisuuden. Tuskinpa siis on kiinni vain yhdellä ruuvilla, joten varmaankin voinee ko. ruuvia hiukan löysätä.
https://www.varaosahaku.fi/fi-fi/pb/Hae/Autonosat/s1/Volvo/VOLVO-XC60/2018_2025/Ohjauspyörä-&-Akseli-&-Vivut-&-Polkimet/Jarrupoljin/_/ID-57284798/32264555 (https://www.varaosahaku.fi/fi-fi/pb/Hae/Autonosat/s1/Volvo/VOLVO-XC60/2018_2025/Ohjauspyörä-&-Akseli-&-Vivut-&-Polkimet/Jarrupoljin/_/ID-57284798/32264555)
-
Jos ei muuta etäisyyttä polkimesta pääsylinteriin. Siellä kun usein on polkimen asentoanturi ja pääsylinterissä paineanturit.
En tiedä tästä mallista.
-
Askartelin kuvassa näkyvän asennusraudan ja laitoin sen ko. ruuvin alle. Leveälle aluslaatalle piti nävertää oma kolonsa. Ainakin vielä auto on toiminut moitteetta...
(https://i.ibb.co/fCKq7cc/IMG-5674.jpg) (https://ibb.co/fCKq7cc)
(https://i.ibb.co/CHF67F6/IMG-5677.jpg) (https://ibb.co/CHF67F6)
best image hosting (https://imgbb.com/)
-
Hei! Minulla sama proggis edessä ja pitäisi XC60:een laittaa opetuspoljin. Miten teit vaijerin kanssa, veditkö vain keskikonsolin yli? Mietin että saisiko vaijeria vedettyä konsolin läpi siistimmin. Sekä apparin että kuskin jalkatilassa on konsolin kyljissä pehmusteissa saumat, josta sen voisi viedä, mutta kun en tiedä mitä sisällä tarkkaan ottaen on. Auto on -25 mallinen, mutta oletettavasti rakenne on samanlainen.