Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi
Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Etu- ja nelivetoiset => Korjaamo ja yleistekniikka => S80 (vm.-07>), V70 (vm.-08>), XC60, S/V60 (vm. -11 ->) => Aiheen aloitti: Sirkkuli - 22.07.2024, 12:06:06
-
Onkos porukalla kokemusta otsikon vehkeistä? Talvi tulee ja mukavampihan tuo olisi näillä keleillä räplätä paikoilleen kuin pakkasilla.
-
Mulla oli bemarissa. Volvoon tarkoitus myös laittaa, kunhan käyn siihen asennuttamassa Webaston eka.
-
Oliko ilman lisälaturia, pelkkä akkulämppäri? Toimiko odotetusti eli huomasitko hyötyä?
-
Oliko ilman lisälaturia, pelkkä akkulämppäri? Toimiko odotetusti eli huomasitko hyötyä?
Bemussa kun tuo akku oli takakulmassa, niin varmasti oli hyötyä. Eipä se lähes jäinen akku ota käytännössä mitään vastaan.
Webasto oli käytössä aina, eikä akkua tarvinnut mun käyttöaikana toiseen vaihtaa.
-
Mulla on volvossa abh + ylläpitolaturi, ja audissa polar heater ( verkkovirta) + ylläpitolaturi.
Useamman vuoden kokemuksella voin sanoa että huomaa vaikutuksen - akku aina täynnä & "kesäkeleissä", ja varsinkin tuossa abh kun ottaa navoista virtansa eli akku lämpiää roikassa ollessaan kuin myös ajon aikana.