Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi
Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Etu- ja nelivetoiset => Korjaamo ja yleistekniikka => S80 (vm.-07>), V70 (vm.-08>), XC60, S/V60 (vm. -11 ->) => Aiheen aloitti: ErnoP - 12.08.2024, 12:17:10
-
V70 -08 B 5254 T6 koneella johon pitää tehdä jakopään remontti. Itse en sitä tee joten kyselen kauanko yleensä korjaamolla kestää homma, (kaikkine lisäosineen) edellisestä on aikaa joten en muista mitä silloin kesti. Yhden henkilön laskun näin jossa veloitettu 5 tuntia!
Samalla varmaankin kannattaa vaihtaa stefat , nokka-akseliin?
-
Ei se nokkien stefojen vaihto kannata jos eivät vuoda, joutuu vvt:t purkaan irti niin työn osuus kasvaa.
Jos jakoremmin ja rullat+ vesipumpun vaihtaa niin lukitustyökalua käyttäen veloitetaan varmaan n. 2h.
Jos vesipumpun tiivisteen jämiä joutuu rapsutteleen irti niin tunti ainakin lisää.
Vvt pyörät jos on väljät ja sen näkee vasta kun remmi on pois niin työtä lisää ja osiin 500€ tarvikkeena. Tuplahinta jos hakee samat osat volvolta.
Kannattaa vertailla korjaamoja ja kysyä arvio. Paitsi jos on ns luottokorjaamo, voihan sieltäkin tingata vaikka hinnoittelu on vähän kuin parturissa ja alkossa.
Itse olen saanut tingattua kyllä jopa apteekissa. :D minä kun en häpee tinkaamista, mieluummin raha mun taskussa kuin jonkun muun.