Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi
Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Takavetoiset => Korjaamo ja yleistekniikka => 700, 900 & S/V90 => Aiheen aloitti: wikke - 04.09.2024, 19:08:30
-
Tervehdys kaikki,
Mulla tuossa Mk2-960-farkussa oli joskus edellisellä omistajalla hajonnut kiinnitys vänkärin puolen ajovaloumpion suojakannesta. Teippipatentti ei ollut pitänyt ja nyt heijastimet ovat hennon pölyn peitossa. Olen hommannut siihen Skandixilta nyt uuden takakannen, mutta pitäisi jotenkin saada pöly pois heijastimista. Autossa on mittarissa vasta 160tkm ja umpiot ovat muuten kuin uudet.
Onko kellään kokemusta Mk2-heijastimien pesusta? Hankausta en ehkä uskalla tehdä, mutta kestäisikö huuhdella akkuvedellä ja/tai isopropyylialkoholilla?
-
Tolla ipalla lähtisin itse kokeilemaan, ei oo liian tujua, mutta ei jätä haihtuessaan jäämiä. Ostaa ison kannun niin tulee halvemmaksi.
-
Itse ihan wurtin yleispuhdistus vaahtoolla ja pehmeällä kankaalla en ole huomannut että olisi mitenkään vahinkonut
-
Minä pesin vastaavan syyn takia ite 960 II stani umpiot. Lasit irti ja tiskiharjalla ja fairyllä ne. Myös vastaavasti fairyllä hennosti huljutin pölyt ja skeidan pois. Sormilla täpyttelin heijastimia ja ne ovat tooodella herkät naarmuuntumaan. Eli ei yhtään hankausta.