Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi

Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Etu- ja nelivetoiset => Korjaamo ja yleistekniikka => S80 (vm.-07>), V70 (vm.-08>), XC60, S/V60 (vm. -11 ->) => Aiheen aloitti: KAH - 20.09.2024, 13:28:19

Otsikko: V70 T4 -12 kaukosäädin ongelma
Kirjoitti: KAH - 20.09.2024, 13:28:19
Rupesi toi kaukkari pätkimään. Patteri kunnossa. Säätimen nappeja pitää painella oikein huolella että toimii. Otin toisen kaukkarin käyttöön ja se toimii hyvin. Ongelmana näyttää olevan että ongelma säätimen näppäimet ovat ns. kovettuneet joten tarvitaan sormivoimaa jotta toimii. Toisessa näppäimet ovat paljon pehmeemmät ja toimii kevyesti. Mahtaako noita kaukkarin kuoria/näppäimistöjä saada erikseen ettei tarvitsisi mennä siniselle maksamaan maltaita uudesta kaukkarista?
Otsikko: Vs: V70 T4 -12 kaukosäädin ongelma
Kirjoitti: Sirkkuli - 20.09.2024, 13:34:23
Esim. tuolta:

https://www.mmyynti.fi/tuote-osasto/autonavaimet/volvo/
Otsikko: Vs: V70 T4 -12 kaukosäädin ongelma
Kirjoitti: kestosippi - 20.09.2024, 14:15:25
Tuossa linkissä näyttäs olevan edulliset kuoret Vollen kauko-ohjainkotelolle.
Huomasin muuten kesällä että ei kannata ostaa halvimpia paristoja näihin auton avaimiin. Hankkimani Puuilon halpapatterit kyllä näennäisesti toimivat mutta ei avaa lukkoja kertapainalluksella vaan usein joutuu painelemaan moneen kertaan ja pitempään. ...... Ilmeisesti halpapatterin antama virranvoimakkuus on heikompaa vaikka napajännite on kunnossa. .... Kun ostin sitten Varta merkkipatterit niin alkoi taas toimimaan kunnollisesti.