Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi
Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Korjaamo ja yleistekniikka => Takavetoiset => Aiheen aloitti: KOSSU4 - 07.10.2024, 20:37:35
-
Potilaana 740 1988vm B200k jonka jatkeena M47. Sellasta lähtisin puoli tietämättömänä kysymään että onko minkalainen homma vaihtaa b200k:n tilalle B230F joko tehtaan ahtimella tai jälkiahdettuna. Eniten mietityttää moottorin ohjaus, suunnitelmis LH 2.4 joka otettu 1989vm B200f (jos sillä merkitystä). Sitten myös vielä pitääkö siinä sitte ruveta tappelemaan lambdojen yms kans vai onko se ns. bolt-on johtosarja ja boksi? Jos joku aijemmin tehnyt moisen muutoksen ja sen vielä liikenteeseen saanut voisi kertoa omasta projektistaan vähäsen että olisi joku jonka kengänjäljissä kulkea.
-
Mä swäppäsin ensin omaan seiskaani B230K -> B230FT aftermarket eculla. Mielestäni paljon järkevämpää niin toi homma. Suosittelisin myös sulle samaa ennemmin kuin alkaa LH:tä swäppäämään 700 sarjan koriin
-
240 LH:n käyttö eri korissa on helppoa, koska johtosarja erillinen. Lambda on tottakai käytettävä. Lastut esim. TVS:ltä.