Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi

Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Korjaamo ja yleistekniikka => Lämmitys, Ilmastointi ja lisälämmittimet => Aiheen aloitti: petsku10 - 18.10.2024, 17:47:57

Otsikko: Jälkiasennus Webaston muutostyö
Kirjoitti: petsku10 - 18.10.2024, 17:47:57
Volvo S80 -07, autoon jälkikäteen asennettu bensa webasto, aina toiminut niin, että lämmittää vaan moottorin. Onko kuinka iso homma saada laite lämmittämään myös kabiini ? Toimii tällä hetkellä vain omasta webaston kellokytkimestä, eli toinen kyssäri onko kallis projekti saada tähän myös kaukosäädin ?  Löytyykö Keski-Suomesta edukasta seppää joka nuo muutokset tekisi, tarjouksia otetaan vastaan
Otsikko: Vs: Jälkiasennus Webaston muutostyö
Kirjoitti: Beagle - 22.10.2024, 20:41:56
Se tarvii ipcu releen, jolla ohjataan sisäpuhallinta. Maksaa noin satasen luokkaa.

Kellon kylkeen on saatavilla kaukosäädin sarjaa webastolta tai mobiilisovelluksella toimivaa mallia.

Säästäväinen tilaa ebaysta GSM releen ja kytkee sen kellon rinnalle herätepiuhaan ja tekstiviestillä lämmitin päälle/pois
Otsikko: Vs: Jälkiasennus Webaston muutostyö
Kirjoitti: petsku10 - 27.10.2024, 18:24:45
Kiitän tietäjägurua asiantuntevasta vastauksesta. Jos nuo himmelit onnistuisin jostain hankkimaan, niin onkohan kuinka paha saada nuo myös pelittämään, vaatiiko ohjelmointia ja käyntiä marmoritiskillä ?
Otsikko: Vs: Jälkiasennus Webaston muutostyö
Kirjoitti: Beagle - 27.10.2024, 20:27:34
Merkkiliikkeeseen ei toinne mennä. Toki tekevät sielläkin. Ennemmin lämmittimiä asentavaan liikkeeseen. Kannattaa kysyä, josko tekisivät koko prosessin.

 Ipcu-rele ohjelmoidaan autokohtaisesti, vaatii Webaston/eberin oman softan. Releeseen ajetaan pulssitieto, jotta se osaa säätää puhallus voimakkuuden vastaamaan "ykköstä". Webastoja myyvä/asentava liike pystyy ohjelmoimaan releen.

Volvon kytkennästä en ole varma. Voi olla että vaatii herätteen lämmityslaitteen paneelille, jotta osaa kääntää läpät oikein.

Muutenhan releelle tuodaan webastolta heräte ja maa. Sisätilan lämmittimen virtajohto katkaistaan ja ohjainlaitteelta tuleva johto in napaan ja puhaltimen puolen johto out napaan.