Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi

Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Etu- ja nelivetoiset => Korjaamo ja yleistekniikka => S/V60, XC60 (2018->); S/V90, XC90 (2016->) => Aiheen aloitti: Tipitii - 04.11.2024, 18:06:48

Otsikko: Renkaanvaihdossa rikottu pyörännapa / XC60
Kirjoitti: Tipitii - 04.11.2024, 18:06:48
Moi!

XC60 T6 -hybridi vm. 2021 kävi juuri renkaanvaihdossa rengashotellia pitävässä pikkukorjaamossa. Ehdin jo istua renkaanvaihdon jälkeen autoon ja olin tekemässä lähtöä, kun asentaja tuli  sanomaan, että hän haluaisi näyttää vielä yhden jutun:

Vasemmassa eturenkaassa oli vain neljä pulttia, kun pyörännapa oli mennyt rikki. Lupasivat tilata osan ja vakuuttivat, että neljällä pultilla kiinni olevalla renkaalla voi ajaa. Tähän liittyen pari kysymystä:

1. Onko ihan oikeasti OK ajaa renkaalla, joka on kiinni vain neljällä pultilla?
2. Miten kannattaa suhtautua siihen, että oletettavasti aikovat hankkivat uuden navan jostain Temusta? Ts. jos on jotain muuta kuin Volvolta hankittua, niin mitä pitää vaatia?

Terv Tipi

Ps. Onko se kumma, kun ei ole korjaamolla kuultu momentista.
Otsikko: Vs: Renkaanvaihdossa rikottu pyörännapa / XC60
Kirjoitti: laatikkovika - 04.11.2024, 18:33:10
Olihan rättisitikan pyörä alunperin kiinni vain kolmella... :D
Kaipa sillä voi ajella mutta älä nyt mihkään nurnburgringille lähe.
Kyllähän noita näkee missä yksi pultti puuttuu, katsastuksessa ei ehkä kelpaa.
Navasta en osaa sanoa muutakuin vain laatumerkkejä niin säästää rahaa ja vaivaa.
(https://i.ibb.co/G3YyqJn/A1-9303-3.jpg)


 (https://ibb.co/G3YyqJn)
Otsikko: Vs: Renkaanvaihdossa rikottu pyörännapa / XC60
Kirjoitti: Tipitii - 04.11.2024, 18:46:48
Mitä tarkoitat laatumerkillä? Onko muita hyväksyttäviä kuin ruotsalainen SKF?
Tipi
Ps. Tekee mieli sanoa, että saavat hakea uuden osan Volvolta. Saa nähdä, millainen vääntö siitä sitten tulee.
Otsikko: Vs: Renkaanvaihdossa rikottu pyörännapa / XC60
Kirjoitti: Tipitii - 09.11.2024, 13:49:02
Tarinalle saatiin onnellinen loppu:

Autoon laitettiin veloituksetta uusi pyörännapa, jonka ainakin kerrottiin olevan hankittu Volvolta ja maksaneen 450 euroa. Selkeää kuvausta tapahtumista en missään vaiheessa saanut, mutta ymmärsin asian niin, että pultti oli mennyt "väärälle kierteelle" ja siten rikkoneen reiän kierteet.

Kuulostaa siltä, että pulttia ei laiteta kierteen alkuun käsin vaan suoraan päräytetään ruuvinvääntimellä. Onkohan tuo alalla yleisesti hyväksytty tapa toimia / ovatko nämä vahingot siten osa normaalitoimintaa?

Tipi