Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi

Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Etu- ja nelivetoiset => Korjaamo ja yleistekniikka => S/V60, XC60 (2018->); S/V90, XC90 (2016->) => Aiheen aloitti: Sigismund - 09.11.2024, 23:35:27

Otsikko: V90CC viimasuoja?
Kirjoitti: Sigismund - 09.11.2024, 23:35:27
Kulkineena vm 2018 V90 Cross County, D4.
Huomasin autoa kuuratessa, että etusäleikön takana on vaakatasoon avautuva säleikkö, josta tulee lähinnä mieleen viimasuoja,- olenko oikeilla jäljillä, vai mistä lienee kyse? Jos viimasuoja, niin onko siinä ohjausautomatiikkaa takana, vai onko avattava / suljettava mekaanisesti?
Otsikko: Vs: V90CC viimasuoja?
Kirjoitti: tuomaril - 09.11.2024, 23:37:06
Viimasuojahan se tosiaan on ja ohjaus tapahtuu automaattisesti. Valtaosan ajasta on kiinni nykyisissä ulkolämpötiloissa.
Otsikko: Vs: V90CC viimasuoja?
Kirjoitti: Sigismund - 09.11.2024, 23:49:50
Okei, kerkesin jo aiemmin katsella perinteistä suojaa keulaan, mutta nyt tosiaan voi jättää hankkimatta. Missä ulkolämpötilassa suoja sulkeutuu tyystin, vai tapahtuuko suojan ohjaus moottorilämpöjen pohjalta?
Otsikko: Vs: V90CC viimasuoja?
Kirjoitti: tuomaril - 10.11.2024, 01:14:01
Yksinkertaista vastausta ei pysty antamaan, koska tuon säleikön aukioloon vaikuttaa useampi parametri: Moottorin lämpötila, DPF:n tilanne, vaihteiston lämpötila, moottorin kuormitus, ilmastoinnin tila ja varmaan nippu muita asioita.
Otsikko: Vs: V90CC viimasuoja?
Kirjoitti: Sigismund - 13.11.2024, 09:12:46
Kiitos! Varmasti niin, että keulaa ei kannata lähteä tukkimaan ylimääräisillä suojilla, vaan luotetaan Volvon insinööriin. Minulla ei ole talviajan kokemusta D4 90:s kuinka hyvin pysyy lämpimänä ilman lisälämmitintä, mutta asia selviää ensi talvena. Aiemmissa V60, V70 ja XC90 kulkineissa on ollut aina viimasuoja säleikön päällä, useimmiten ala-aukkokin tukittuna kovimmilla pakkasilla, ja vaikutus on ollut merkittävä.
Otsikko: Vs: V90CC viimasuoja?
Kirjoitti: hyrysysy - 06.02.2025, 13:27:16
Tämä säie löytyi, kun viimasuojan/maskipeitteen tarvetta tuli jäätyä miettimään.
Meillä Kainuussa kun kumminkin on pidellyt ihan kunnon talveakin.

Kiesi on tosin kakkoskoppanen V60 d3 /2019 ilman etututkaa tai -kameraa.

Kaikkiin aiempiin kulkineisiin kotimaisen maskin olen hommannut, mutta edellisenä talvena
kun maskia Tammersilta kysyin, vastasivat, ettei heillä ole eikä tule, koska ko. kiesissä on
automaattinen viimasuoja.

Nyt kuitenkin, kun ko. firman valikoimaa katsoin, siellä sellainen näyttikin olehan. 

Eli kysynkin kokemusperäisiä tietoja, pitäisikö tuollainen varmuuden vuoksi kuitenkin hommata
vai tosiaan luottaa insinöörien tuotokseen, kuten edellinen kommentoi?

Otsikko: Vs: V90CC viimasuoja?
Kirjoitti: Vanhus - 06.02.2025, 17:05:06
Itelleni hommasin, d4 v60cc -19, kun viime talvena alkoi kabiini viilentyä pelkällä hukkalämmöllä. Tänä talvena tosin jäi talvi tulematta, joten suuremmat empiiriset kokemukset antaa vielä odotuttaa itseään
Otsikko: Vs: V90CC viimasuoja?
Kirjoitti: tuomaril - 06.02.2025, 18:26:28
Jos siellä on automaattiset kaihtimet, niin en näe suurta hyötyä laittaa nokalle erillistä suojaa. Toki siitä ei haittaakaan ole varsinaisesti pakkasella.

Otaksun, että me maskisuojat on lisätty valikoimaan lähinnä eteläisestä Euroopasta tuotuja autoja varten, joissa ei ole kaihtimia nokalla.
Otsikko: Vs: V90CC viimasuoja?
Kirjoitti: volvoandy - 21.02.2025, 22:45:37
Kulkineena vm 2018 V90 Cross County, D4.
Huomasin autoa kuuratessa, että etusäleikön takana on vaakatasoon avautuva säleikkö, josta tulee lähinnä mieleen viimasuoja,- olenko oikeilla jäljillä, vai mistä lienee kyse? Jos viimasuoja, niin onko siinä ohjausautomatiikkaa takana, vai onko avattava / suljettava mekaanisesti?
Meillä oli käytännössä just sama auto edellinen V90CC 2017 D4 AWD Momentum ja en käyttänyt mitään viimasuojia siellä edessä. Auto oli kyllä erinomainen ja toimi kuin unelma 3,5v käytännössä ilman mitään ongelmia. Kovimmillakaan pakkasilla eivät lasit huurtuneet ja lämpöä riitti, kun käytti riittävästi sitä ajon aikaista webastoa "lisälämmitin" sieltä Sensuksen valikoista. Omasta mielestä nuo pahviläpyttimet ja viimaseinät tuolla auton edessä ovat vähän niin ja näin, ehkä ns. "vanhan liiton hommia". Se avautuva säleikkö toiminee kait just toisin päin eli normisti on koko ajan kiinni ettei kovilla pakkasilla nimenomaan mene liikaa kylmää ilmaa moottoriin ja sitten kesäisin tai kovassa ajossa ne avautuvat automaattisesti jne jolloin moottorin jäähdytys tehostuu. Muistelen ettei meillä nuo kertaakaan avautuneet edes kesähelteillä, ainoastaan se moottorin etu/sisäpuolella oleva flekti joskus alkoi humista, kun tuli ajolta talliin tms. Kyllä nykydieselit ovat sen verran fiksuja laitoksia, että ne pysyvät hyvässä käyntilämpötilassa oli keli mikä vaan, jos auto muutoin on teknisesti kunnossa.