Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi
Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Etu- ja nelivetoiset => Korjaamo ja yleistekniikka => S80 (vm.-07>), V70 (vm.-08>), XC60, S/V60 (vm. -11 ->) => Aiheen aloitti: Pertuzi - 20.12.2024, 14:49:02
-
Hei
Potilas 2010 xc60 2.4d
Kävi auto tuossa pajalla ja oli tarkoitus vaihtaa tuo kuvissa näkyvä putki. Jäi homma kesken, kun tuntui olevan putki niin tiukassa (pajalle eka kerta ko. putken vaihdossa). Eikö tuo nyt kuitenkin lähde ruuvien irroittamisen jälkeen meisselillä/rengasraudalla vääntämällä yläpäästä kolostaan pois ja sen jälkeen vaan nostaa alapään pois vai miten tämä on ruukattu vaihtaa?
(https://ibb.co/S7nW7xj)
Osanro 31269238
(https://i.ibb.co/S7nW7xj/IMG-20241220-143049.jpg) (https://ibb.co/S7nW7xj)
-
Yläpää ensin pois kampeamalla ja alapää nousee ylös.
Oliko perusvika eli yläpäästä halki ja työntää huohotusöljyä ulos?
-
Kiitos, täytynee viedä näillä ohjeilla uudestaan pajalle.
Todennäköisesti juurikin se pieni halkeama tai o-rengas vuotaa vika selviää, kunhan saa putken käteen mutta tuntuis sieltä putken yläpäästä tihkuvan ja sotkevan turbojen seutua öljyllä.
-
Putki halkeaa pitkittäin O-rengasuran poikki. Niitä on jokusen saanut vaihtaa.
Alemmalle turbolle menevä imuputki on otettava pois tieltä, jotta ahtoputki mahtuu pois. Mutta sen varmaan ovat ottaneetkin.