Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi
Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Korjaamo ja yleistekniikka => Täyssähköiset => Aiheen aloitti: Scraab - 28.02.2025, 19:14:39
-
No niin, juuri saamani tiedon mukaan 5.3. klo 12 se viimeinkin esitellään. Toivottavasti on juuri niin upea, kuin vihjeissä on lupailtu.
Valitettavasti taas kuuluu vaimolta harvinainen, joskin toivottu, kommentti: Liian iso, niin kuin nykyinenkin S*
-
Jotkut naiset tykkää myös niistä pienemmistä... ES90 oli päivällä Volvon nettisivuilla olemassa, mutta vielä peiton alla.
-
Julkistusvideo, 5:34 etiäpäin
https://www.youtube.com/watch?v=R-sTdMhI3H4
-
Muotokieli on vähän sen suuntainen, että ei taida olla farmarimallia tulossa.
Performance -mallissa on 680 hv. Luulisi riittävän useimmille ja Suomen nopeusrajoituksilla. Painoa on toki jonkin matkaa kolmatta tonnia, mutta silti.
-
Ennakkovihjeisiin nähden pettymys, mustahelmainen Cross Country Combi Coupé :)
Väripaletti, kuin sanomalehden sivuilta -sopii mainiosti Kiinan miljoonakaupunkeihin, joihin smogin peittämä aurinko on viimeksi paistanut joskus Maon aikaan.
Alkujaan myös EV90 oli tulossa, mutta Volvo on viime vuosina pyörtänyt puheitaan kerran jos toisenkin. Ei pitänyt tulla pikkuautojakaan, mutta SmartZeekerin vaan Volvoksikin tuunasivat ELK.
Taidan asettaa toivoni EC60 muotoiluun :)!
-
Jotain huhuja oli netissä että S/V90 malleihin olisi tullut vastaava facelift mitä tuli XC90 malliin. Valitettavasti farkkujen markkinat on kutistunut olemattomiin verrattuna suv malleihin. Perä tuossa oli aika outo, muuten pitää kai livenä nähdä eka. Mutta nyt saisi sitten 1998 vuoden ostettua takavetoisen ison volvon :D
-
Hesarin juttu esittelytilaisuudesta. :D
https://www.hs.fi/talous/art-2000011055255.html
-
Hesarin juttu esittelytilaisuudesta. :D
https://www.hs.fi/talous/art-2000011055255.html
Hyvä artikkeli kun muut on vain keskittynyt kirjoittamaan itse autosta
-
Takakontin kooksi on nyt sanottu kaikkea väliltä 390-490 litraa. Kenties volvon ilmoittama 440 on lähellä. Jotenkin pieni tuon kokoiseen autoon silti.
Ja olematon frunkki vaikka konepellillä on mittaa kuin bensavehkeessä…
-
Pullahtanut Polestar tuli mieleen. Eikä hyvällä tavalla. Ehkä muotokieleen tottuu, joskus. Ensisilmäyksellä linjakkuutta on mutta ei niin konservatiivisen linjakas. Tai minä mistään mitään tiedä, kunhan höpäjäsen.
Hesarin jutussa oli kaikki mahdolliset mitat ja arvot mutta painoa en huomannut. Paljonko yli kaksi tonnia?
Farmarit käy vähiin, valitettavasti. Vaikka SUVit on varmasti turvallisia, mukavia ja vanhenevalle väestölle mukavan korkeita, niin kyllähän se silti harmittaa, että vaihtoehdot jää sedaniin tai katumaasturiin.
-
Pullahtanut Polestar tuli mieleen. Eikä hyvällä tavalla. Ehkä muotokieleen tottuu, joskus.
Juu, ainakin minun silmiini profiilissa on selvä sukunäkö Polestar 2 kanssa. En sitä tuonut julki, koska muotokieli on suoraan Volvolta(?): Jokseenkin tuotantovalmiit Volvo 40.1 ja 40.2 esiteltiin aikoinaan maailmalle. Ykkösestä tuli XC40 ja kakosesta tuli Polestar. Olisiko auto parempi Volvo S40 nimellä ELK?
EX30.. ;D
-
Farmarit käy vähiin, valitettavasti. Vaikka SUVit on varmasti turvallisia, mukavia ja vanhenevalle väestölle mukavan korkeita, niin kyllähän se silti harmittaa, että vaihtoehdot jää sedaniin tai katumaasturiin.
Tämä on niin totta ja varmaan siksi jäänee tulevaisuudessakin tuon korimalliset kulkineet ainakin itseltä hankkimatta, sedaniin ei mahdu tarvittavat ja 7-paikkaista SUV:a ei tarvii.
Pohjoismaisten yllätykseksi autoa ei saa farmarina.
-
Tekniikanmaailmassa oli maininta
"Volvo ei vielä halunnut aiheesta puhua, mutta ilmiselvästi myös farmarimalli, siis EV90, on esittelyvuorossa mieluummin ennemmin kuin myöhemmin."
https://tekniikanmaailma.fi/volvo-es90-on-merkin-uusi-huippumalli-800-voltin-sahkotekniikalla-hinta-alkaa-76-350-eurosta/
Hinnat on kyllä turhan kovat kun nyt on iskeneet nuo geelyn 19%tullimaksut.
JOS farkku tulisi niin ehken se kasattaisi ruotsissa ja hinnat nelivetoisissa järkevöityisi.
Toi hesarin artikkelin Severinsonin kommentti kuulosti kyllä pahalta.
Muuta lainattua(painot ja rengaskoot)
Auton paino asettuu isojen sähköautojen sarjaan eli 2,5 tonnin tuntumaan. Takavetoisen omamassaksi ilmoitetaan 2 441 kiloa, ja sillä saa vetää 1 600 kilon painoista perävaunua. Nelivetoisen omamassa on 2 628 kg ja vetomassa on 2 000 kg.
Vakiorengaskoko on Plus-versiossa edessä 245/50 R20 ja takana 275/45 R20. Ultra-varustetasossa, jollaisia nelivetomallit aina ovat, koko on 245/45 R21 / 275/40 R21. Myös 22-tuumaiset saa lisävarusteena.
-
Mahtaakohan tämä olla jossakin vaiheessa Euroopassa valmistettava niin hintoja saataisiin hieman alemmas?
Vai mahtavatko katsoa että menekki on eu:ssa niin vähäistä ettei se kannata tälle perustaa tuotantolinjaa eurooppaan..
-
Itselle tulee ES90 mallista polestar 4 malli mieleen. Polestar 2 on paljon pienempi auto. Jos kiinalaiset ei tykkäisi sedaneista niin ei ES90 mallia olisi tullut edes. Muualla sedanien markkinat on olemattomat, jopa pienemmät kuin farkkujen. suv malleissa on myös paremmat katteet niin tottakai niitä tehdään varsinkin kun niitä ihmiset haluaa ostaa.
Hinnat on kyllä turhan kovat kun nyt on iskeneet nuo geelyn 19%tullimaksut.
Iskikö näihinkin? Joskus oli että esim. Polestar olisi jäämässä tullien ulkopuolelle. Kannattavaa olisi valmistaa Euroopassa tänne tuotavat autot
edit: vastataan itse itselle, näköjään polestarissa on 19.3% tulli