Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi

Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Etu- ja nelivetoiset => Korjaamo ja yleistekniikka => S80 (vm.-07>), V70 (vm.-08>), XC60, S/V60 (vm. -11 ->) => Aiheen aloitti: Mrkcnnt - 11.03.2025, 12:31:12

Otsikko: XC70 D5 2010 flekti
Kirjoitti: Mrkcnnt - 11.03.2025, 12:31:12
Tuli ostettua otsikonmukainen auto ja ensitöikseen termarin vaihtoon. Termari on joko auki jumittanut ja aukeaa liian aikaisin.
Samalla kun tuo on nyt korjattavana osittain myyjän piikkiin, lähdin miettimään kun järjestelmästä löytyy seuraavat vikakoodit:

P048013: Fan 1 Control Circuit, General electrical Failures, Circuit open
P048387: Fan Performance, Bus Signal / Message Failures, Missing message

Eli todennäköisesti flektit eivät ole toiminnassa, ilmastoinnin tuuletin ei lähde pyörimään vaikka painaa AC päälle.
Vikakoodit nollaamalla tuo alempi koodi jää päälle ja ylempi ilmestyy ajon aikana.
Onko vinkkejä mistä lähteä vikaa etsimään? Näissähän ilmeisesti on tyyppivikana tuo tuulettimien ohjainlaitteen rikkoutuminen
Otsikko: Vs: XC70 D5 2010 flekti
Kirjoitti: Mrkcnnt - 16.03.2025, 18:34:56
Olen nyt tutkaillut tuota ongelmaa tarkemmin. Alla havaintoja.

- Tuulettimien ohjainlaitteelle tulee akun jännite.
- Tuulettimet pyörivät kun antaa suoraan virtaa = ovat ehjiä
- Violetista signaalijohdosta sain yleismittarilla 3,5V eli ole ainakaan poikki
- ohjainlaite ei ole alkuperäinen. Tarrassa päiväys 2016

Kuuluisiko ilmastoinnin tuulettimen alkaa pyörimään heti kun lyö ilmastoinnin päälle ja kylmimpään asentoon?
Huomasin myös, että käynnistäessä isompi tuuletin ainakin hetkellisesti sai virtaa kun menin konehuoneen puolelle näin kuinka tuuletin pyöri hieman.


Otsikko: Vs: XC70 D5 2010 flekti
Kirjoitti: jak900 - 17.03.2025, 18:08:15
Rele vika vois olla kyseessä tai ohjainlaite, vois löytyä hakutoiminnolla vastaavia tapauksia täältäkin jos oikein muistan.
Otsikko: Vs: XC70 D5 2010 flekti
Kirjoitti: Mrkcnnt - 02.04.2025, 21:36:48
Vika taisi löytyä maadoituksesta. Maadoitusjohdon kiristysruuvi ollut ilmeisesti pidemmän aikaa löysänä ja kerännyt liittimen ja rungon väliin kurapölypaskaa.
Tuulettimet lähti pyörimään aina kun ohjainlaitteelle menevää johtonippua veti ylöspäin. Lähdin purkamaan josko signaalipiuhassa olisi vekki jossain kohtaa mutta löytyikin tuo maavika.
Yleismittarilla antoi jatkuvasti akunjännitteen mutta se taisi johtua siitä, että vedätin liitintä joka kerta ylös mittauksen ajaksi ja maa sai paremman kontaktin  :idiot2: