Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi
Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Takavetoiset => Korjaamo ja yleistekniikka => 200 => Aiheen aloitti: 244GL - 23.01.2012, 15:50:36
-
En löytänyt haulla vastaavaa aihetta, joten alotin uuden.
Eli jeesausta tarvittais. Autona -82 244 GL B23A moottorilla (kaasutin Strömberg DVG ja kärjellinen sytytys).
Vikana on se, että nykäsee ajossa niin kaupunkinopeudessa, kuin maantiellä. Nykäsy on ikään kuin kaasutin "aivastaisi" tai moottori, joka potkaisisi takaisin. Tämä ei kuitenkaan ole jatkuvaa, vain n. 3krt ja sitten tauko ja hetken päästä sama. Toinen ongelma on tehon puute. Kaasua saa antaa lattiaan saakka ja sittenkin kiihtyminen hyvin verkkaista. Nämä huomattiin lauantaina 200km automatkalla, ja jatkuvat edelleen.
Vaihdettu tähän mennessä: Öljyt, suodatin, kärjet, kondensaattori, tulpat puhdistettu (vaihdettu 3tkm sitten), Ennakko säädetty.
Kaasutin säädetty viime kesänä ja luultavasti venttiilinvälykset tarkistettu (Näistä 200 e lasku). Kaasuttimen kalvo vaihdettu 2010 keväällä edellisen omistajan toimesta.
Autolla on ajettu 350-360tkm(mittari rikki ostettaessa, oli 328tkm), eikä moottoriin ole vaihdettu sen suurempia osia, kuin kytkin, termari ja venttiilinvälykset säädetty 3 kertaa.
Uskon vian olevan kaasutin puolella, sillä ATF katoaa kaasuttimesta ja tarvii lisätä useimmin kuin 10tkm.
EDIT: Vika löytyi. Virranjakajan keskipakosäätimen jousi oli irronnut ja mennyt rikki, nyt on paikalla uusi jakaja ja toimii hyvin.
Toinen vika oli pakojärjestelmän Pulsaijärjestelmän venttili, josta kalvo rikki ja imi siten bensaa. Uuden hinta volvolla 85e, lähipurkaamoilla ei oota. Tulppasin alipaineletkun, toimii moitteetta.
-
bensasuodatin milloin vaihdettu? Millä ajotus katsottu? Mites jakajan kansi ja pyörijä? Sytkäjohdot tarkastettu, varmaan lyö läpi?
-
Käy ilmeisesti liian laihalla. Imuvuodot tutkintaan. Onko tulpat minkä väriset kovemman ajon jälk?
-
Kaasutinmoottorillinen auto kyseessä, jossa on mekaaninen bensapumppu, josta ei pumppua saa purettua suodattimen puhdistusta varten. Letkuun lisätty muovinen polttoainesuodatin viime kesänä.Tankin suodatin? Onko tässä edes semmosta, ei varmaan ikään vaihdettu?
Sytytysjohdot vaihdettu viime syksynä, en tosi mittaillut silloin vastuksia. Kannattaako?
Tulpat näytti kesällä melko valkosilta, nyt taas keskiosa valkonen ja reunoilla karstaa, kun viimeksi puhdistin.
Imuvuotoja ei äänten perusteella olisi, tosin mitään venttiilikoppaa ja termarikoteloa suurempaa ei ole koskaan irrotettu. Imutiiviste näyttää rapsakalta päällepäin.
Jakajan kansi ja pyöriä vaihdettu kesällä ja tänään tarkisttettua ne, ei niistä löytynyt vikaa.
Ajoitus tarkistettu Alfamerin oppaan mukaiseseti, eli ajoituslampulla kytkettynä 1. tulpan johtoon ja akkuun.
Pakokaasujen mittausarvot olivat viime kesänä
CO 1,69%, CO2 11,16%, HC 100PPM, O2 3,8%
Ja oli 95E10 tankissa.
Ja oireiden alkaessa oli melkein täysi tankki E10, eli voiko johtua tästä?
-
Imutiiviste näyttää rapsakalta päällepäin.
Vaihda se.
-
lampulla ajotuksia katsottaessa pitää olla jakajan alipaineletku irti, muuten ei ole ajoitus kohdillaan. Jos mittari löytyy tarkista sytkäjohdot. Tarkoitin just sitä muovisuodatinta, kesällä laitettu niin anna olla.
-
ainakin omas yskiminen loppus ku pisti lisää seosta. 98 toimii näis vanhois myös paremmin.
-
mutta kaasarin kalvo voi silti olla huono. ainakin sain itse aikoinaan ihan sekunda laatua. ???
-
Imutiivistettä en nyt talvella viitti vaihtaa, kun pitää varmaan ottaa jäähdytinnestettä pois (Eikö näissä jäähdytinneste kierrä imusarjaa lämmittämässä?) Täytyy kyllä kokeilla vuodonilmaisin spraylla, josko vuotaisi.
Alipaineletku ollut irti ja sen letkun olen tukkinut ruuvimeisselillä, jottei vedä ylimääräistä ilmaa. Tulpanjohdot täytyis mitata kun vain jaksaa.
Kalvo on tosiaan vaihdettu 2v sitten korjaamolla ed. omistajan toimesta ja siinä samalla on vaihdettu kytkin. Voihan tuonkin vielä tarkistaa, jos olisi jotain vikaa.
98 tai V-poveria suositteli kaasuttimen säätäjä, mutta kun opiskelijan budjetti on tiukka :(
-
98 tai V-poveria suositteli kaasuttimen säätäjä, mutta kun opiskelijan budjetti on tiukka :(
Elä huoli, sitä määkin tankkaan, nimim. 1.74e/l :2funny: Volvolla vaikka hautaan asti!
-
muistaakseni, eihän sitä letlkua pidä tukkia ajoituksia säädettäessä.
-
Mukavuudesta joutuu maksamaan ;D
Alfamer sanoo näin:
4. Irrota alipaineletku virranjakajasta ja tuki se.
Kai se estää seoksen menemistä laihalle, kun jos imisi siitä letkusta.