Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi
Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Viritys => Lastutus, ohjelmointi ja moottorinohjaus => Aiheen aloitti: Ramis - 02.05.2025, 14:23:08
-
Sellaista avunpyyntöä aloittelijalta, että lh 2.4 tahtoo seos hypätä 10.2 afr noin 1200-2500rpm alueella kun kaasun painaa pohjaan. Fuel map säädetty jo 65 asti eikä vieläkään auta. Moottorina tällä hetkellä b200k(vapari) 530 kannella, H-nokalla, 430cc suuttimilla ja e85(afr-mittari tarkoitettu bensalle niin afr näyttää bensan lukemia). Ecu on 935 ja bin 951. Wot rikastus on matalilla kierroksilla nollissa. (En ole ennen foorumeille laittanut ja koitin ettiä mihin tän avunpyynnön voisi laittaa enkä löytänyt mitään muutakaan kun uudella aiheella)
-
Onko kyseessä vapaasti hengittävä kone vai löytyykö ahdin?
Mikäli ahdettu niin onhan kaasuläpän asentoanturilta katkaistu/poistettu täyskaasu kärjiltä piuha jos johtosarja on alunperin vapaasti hengittävästä koneesta.
-
Jos se havaitsee nakutusta niin seosta rikastetaan. Äkkiä aateltuna laita lisää soppaa niin saat kokonaisuuden laihemmalle. Säädettävä sytytyksenajoitus olisi hyvä.
-
Jos se havaitsee nakutusta niin seosta rikastetaan. Äkkiä aateltuna laita lisää soppaa niin saat kokonaisuuden laihemmalle. Säädettävä sytytyksenajoitus olisi hyvä.
Tuota voisi testata. Tytärkortin tilasin niin pitää vaan oottaa että se tulisi.