Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi

Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Tuunaus ja Autohifi => Autohifi => Aiheen aloitti: llS40 - 03.05.2025, 11:31:32

Otsikko: S40 (V50,C30) 2Din soittimen asennus ilman kompromisseja
Kirjoitti: llS40 - 03.05.2025, 11:31:32
Tuli viime kesänä asenneltua otsikon mukaiseen autoon Alpinen 2Din lyhytrunkoinen soitin. Kovin huonosti tuntuu yhä löytyvän netistä ohjeita kyseiseen projektiin, ainakin jos haluaa suhteellisen siistin näköisen asennuksen. Siitä johtuen nyt alla nopea esittely siitä miten sain ilmastoinnin näytön sekä uuden soittimen toimimaan samaan aikaan. Mikäli joku inspiroituu samanlaisen asennuksen tekemään niin voin myös kattavammat ohjeet kirjoitella.  :)

Soittimen virkaa toimittaa tosiaan Alpinen ilx-w650bt. Kyseisessä soittimessa on ”normaalia” 2din soitinta lyhyempi runko, joten se mahtui suhteellisen kivuttomasti paikalleen. Kovin paljon pidempi runkoinen soitin tuskin mahtuu.
(https://i.ibb.co/FkvfzwSM/IMG-2300.jpg) (https://ibb.co/FkvfzwSM)

free image host (https://imgbb.com/)

Keskikonsoliin piti tehdä soittimelle hieman suurempi aukko. Samalla oli oiva tilaisuus peittää alkuperäinen (naarmuinen) alumiinipinta nahalla. Alkuperäisen soittimen/ilmastoinnin näyttö vaihtoi paikkaa kattoon.


(https://i.ibb.co/mrqY7vj5/IMG-2298.jpg) (https://ibb.co/mrqY7vj5)


Asennussarjana käytin Connects2 CTKVL05, joten alkuperäiset ratin ja keskikonsolin säädöt toimivat. Aikaa taisi pari päivää mennä, mistä suurin osa toki ihmettelyyn kun ei halunnut mitään rikkoa  ;D
Otsikko: Vs: S40 (V50,C30) 2Din soittimen asennus ilman kompromisseja
Kirjoitti: Jannevaan96 - 12.06.2025, 11:00:42
Oliko millanen työmaa siirtää toi näyttö tonne ylös? Ja oliko mankan takana plug and play soittimen kanssa tolla johtosarjalla?
Otsikko: Vs: S40 (V50,C30) 2Din soittimen asennus ilman kompromisseja
Kirjoitti: llS40 - 13.06.2025, 09:26:05
Oliko millanen työmaa siirtää toi näyttö tonne ylös? Ja oliko mankan takana plug and play soittimen kanssa tolla johtosarjalla?

Ilmastoinnin näytön siirto oli vaikea, johtuen paikan ahtaudesta. Vaikeinta oli saada näytön piirilevy mahtumaan. Normaalisti piirilevy on ns, suorana/vaakatasossa näytön takana, mutta nyt se piti kääntää lähes ylösalaisin, jotta se mahtuu. Muovilevystä ja epoksista sai tehtyä tarvittavat rakenteet siihen. Tuossa on vielä kattokankaasta tehty verhoilu, joka peittää hyvin pienet kauneusvirheet.

Soitin oli plug and play, mutta se ohittaa alkuperäisen vahvistimen. Tehot riittivät kyllä kohtuullisen hyvin pelkällä soittimella, mutta asensin myöhemmin uuden vahvistimen.
Otsikko: Vs: S40 (V50,C30) 2Din soittimen asennus ilman kompromisseja
Kirjoitti: Jannevaan96 - 15.06.2025, 10:14:40
Itellä siis ois tulossa android mankka ja erilliset vahvistimet/dsp vahvistin joten se ei olis ongelma. Onko jotain hyviä vinkkejä antaa tohon näytön siirroon? Miten vetää johdot/tehdä johtosarja näytölle?
Otsikko: Vs: S40 (V50,C30) 2Din soittimen asennus ilman kompromisseja
Kirjoitti: llS40 - 18.06.2025, 17:07:24
Itellä siis ois tulossa android mankka ja erilliset vahvistimet/dsp vahvistin joten se ei olis ongelma. Onko jotain hyviä vinkkejä antaa tohon näytön siirroon? Miten vetää johdot/tehdä johtosarja näytölle?

Näytön toiminnassa pitäminen vaati hiukan kikkailua. Taisi asennussarjan valmistajan sivuillakin lukea ettei näyttö jää toimintaan. Siitä kun itse sen tein on jo reilu vuosi, joten en täydellä varmuudella muista miten liitännät menivät, mutta muistaakseni; Asennusarja vaatii näytön liittimen (valkoinen) toimiakseen, joten liitin näyttöön menevät johdot asennussarjan johtoihin, mistä otin rosvoliittimellä ”signaalin” mikä meni näytölle. Kannattaa kumminkin kokeilla toimivuus ennen lopullisia johtojen vetoa.  ;D

Siinä vielä linkki siihen, millaiseen solmuun näyttö piti vetää jotta mahtuu kattoon. https://youtube.com/shorts/Z-EGkPRweVk?si=Pp8D8gp5WyBQzVuE