Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi
Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Etu- ja nelivetoiset => Korjaamo ja yleistekniikka => S60, V70 (vm.00-07), S80 (vm. -> 06), XC90 => Aiheen aloitti: Kojontti - 28.05.2025, 21:47:02
-
Siskolla katosi S60 bensa vm -03 ainoa toimiva avain, vara-avain on mutta siru mykkä eikä lähde sillä siis käyntiin. Merkkiliikkeen hinta on tiedossa ja se ei ole halpa, lisäksi tulee hinauskulut n. 100km
Onko vaihtoehtoja? Mihin kaikkiin purkkeihin ajonesto on koodattu jos ajattelee vaikka purkuautosta siirtää tarvittavat osat tai millä vehkeillä voi opettaa eri sirulle auton?
-
Oiskohan Xanthe_ nimimerkillä tietoo...
Siskokin vois seurata jälkiään ja ottaa sen avaimen pois pakastimesta. :)
-
Onnistuuhan tuo muutamalla laitteella / ohjelmoimalla mutta tuskin sitäkään kukaan ilmaiseksi tekee tai no ainakaan itse.
-
Onnistuuhan tuo muutamalla laitteella / ohjelmoimalla mutta tuskin sitäkään kukaan ilmaiseksi tekee tai no ainakaan itse.
Ei tarvitse tehdäkään mutta tässä puhutaan lähelle tonnista kaikkine kuluineen jos merkkiliike tämän hoitaa...
-
Eihän sitä sinne merkille tarvitse viedä, onhan näitä tekijöitä muuallakin, huomattavasti edullisemmin.
-
Vaan pystyykö ne sen uuden sirullisen avaimen tekemään jos ei ole sitä toimivaa sirua mistä sen sais kloonattua, en tiedä?
Joskus meinas pitää teetättää tytön Almeraan toinen avain ja Kuopion Kenkä- ja avainavussa sitä pähkäiltiin, hoitui silloin vain painikkeiden vaihdolla eikä lisäavainta tarvittu (ja onneksi on päässyt noista nismoista muutenkin jo eroon). Vaan toimivan avaimen kanssa ja tuomalla auton lähialueelle olisivat voineet käydä uuden sirullisen avaimen tiedot kopioimassa ja avaimen sitten pajalla tekemässä. Ei olis maksanut maltaita, jotain 150€ jos oikein muistan.
-
Niin miten se näissä malleissa on, montako ohjausboksia menee uusiksi kun viimeinen avain katoaa? Sukulaisen Saabissa toi ei ainakaan ollut halpaa kun avain oli naitettu vahvasti autoon. Vihjataan että tietoa ja tekijöitä on mutta kuka tekee toimivan avaimen ja miten jos sirua ei ole tallessa?
-
Jos löytyy toimiva ajonestosiru, niin Motonet tekee ei-kaukosäädöllisen avaimen 90e hintaan, itse teetin vara-avaimeksi, kun ei ollut kuin yksi avain. Monet suutarit ym. myös noin samalla hintatasolla. Tällöin siis kopioivat sirun uuteen avaimeen ja se metallisen avaimen jyrsiminen on ihan perushommaa heille. Sirun kopioiminen on myös nykyään ihan perushommaa.
Kaukosäädöllisen avaimen teettäminen on sitten paljon kalliimpaa eikä onnistu kaikilta. Hintaluokka useampi satanen.
Mutta tosiaan nyt ei taida sellaista toimivaa sirua löytyä, eli vaaditaan pääsyä auton järjestelmiin ja osaamista. Sanoisin, että ei helppoa eikä tosiaan joka pojan tehtävissä.
-
Joo, ehjää sirua ei ole ellei tuo kadonnut avain löydy. Tällä hetkellä näyttäis olevan "budjettiratkaisu" ostaa uusi siru ja koodata/koodauttaa se autoon VDashilla. Toki pitäisi tuo sitten hankkia ellei löydy lähiseudulta harrastajaa jolla se olisi.
Täällä korvessa ei avainpalveluita ole ruuhkaksi asti muutenkaan ja Volvo ei tunnu olevan helpoimmasta päästä näissä asioissa...
-
Ajonestoo ei vissiin saa pois mitenkään vaikka vidalla?
Ei kai sit, olishan se jo liian helppoo. Virrathan sais pakotettuu päälle virtalukon pohjasta.
-
Katos tuosta linkin takaa jos lähistöltä löytyy harrastaja, kyllä tuo tehtävissä on ja saahan tuon vdashin ladattua kuka vaan jos haluaa harrastaa.
https://d5t5.com/partners