Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi
Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Takavetoiset => Korjaamo ja yleistekniikka => 200 => Aiheen aloitti: Viltzu - 24.06.2025, 07:29:17
-
Nykyisessä pelissä on ilmansuodatin suoraa ahtimessa kiinni ja sehän horii turhaan kuumaa ilmaa pakosarjalta, niin tarkoitus olisi muuttaa ilmansuodatin oikean umpion taakse mutta tuo alkuperäinen pesunestesäiliö tekee paikasta liian ahtaan. Onko kukaan laittanut pienempää säiliötä alkuperäisen tilalle tai muuttanut säiliön paikkaa?
Takakonttiin en säiliötä halua siirtää, vaan pitää sen konehuoneessa.
EDIT: Dieselin säiliö taitaa olla hieman pienempi kooltaan vai kuvittelenko vain?
-
Googleen vaan pesunestesäiliö ja valikoimaan millaisen haluat. Ikh, biltema, fixus. On vaikka millaista pientä pönttöä tarjolla.
-
Mulla on joku romuttamolta haettu litran vetävä säiliö 242:ssa. Kaksikymmentävuotta sitten tehty muutos kun ensimmäinen turbotekniikka asennettiin autoon.
-
Enpäs jotenkin osannut ajatella, että noita löytyykin noin helpolla. Biltemassa näyttäisi olevan 1,5l säiliö mikä määrällisesti riittää oikein hyvin. Ja mittojenkin puolesta saattaisi olla oikein passeli.
Kiitoksia tästä.