Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi

Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Etu- ja nelivetoiset => Korjaamo ja yleistekniikka => S60, V70 (vm.00-07), S80 (vm. -> 06), XC90 => Aiheen aloitti: opeliepeli - 25.01.2012, 08:48:54

Otsikko: V70 170hv -01 moottorin räjäytykuvaa
Kirjoitti: opeliepeli - 25.01.2012, 08:48:54
Moro.
Emännän auto vuotaa öljyä ja olen sitä tutkinut ja eilen illalla taisin löytää syyllisen. Moottorin takapuolella,sivusuunnassa keskellä aivan lohkon alareunassa runkolaaleripukin yläpuolella on sormen mentävä reikä. Siinä kuuluisi ilmeisesti olla tulppa? Kävin eilen ennen itsetutkistelua kysymässä merkkikorjaamossa mahdollista vuotokohtaa ja mahdollista puuttuvaa tulpaa. Minua katsottiin ihan suu auki, ettei siellä mitään tulppaa ole. Pyysin saada nähdä moottorin räjäytyskuvan, mutta heiltä ei löytynyt (MERKKIKORJAAMO!!?) Olisiko minun mahdollista saada tätä kautta moottorin hajoituskuvan, jotta pystyisin tilaamaan puuttuvan osan?
Vuoto on "tihkuttamista", ei solkenaan vuotamista. Vuoto olisi kuitenkin mukava saada loppumaan, kun alusta sotkeentuu. No eipähän ruostu  ;D

Toinen kysymys liittyen V40 1,8l -99 Volvoon. Ajettu n.200 000km? Olisi tarkoitus vaihtaa jakohihna+vesipumppu. Tilasin osat ja sovimme omistajan kanssa vaihtoajasta. Omistaja kysyi tilasinko myös öljypumpun, kun hän oli jostain lukenut, että öljypumpun vaihtoa suositellaan jakohihnan vaihdon yhteydessä. En ole ennen kuullut, että öljypumpun vaihtoa suositellaan samalla kertaa. Vesipumpun vaihtoa kylläkin, on automerkki ollut mikä tahansa.

Mitä mieltä olette tästä?

Dängju
Otsikko: Vs: V70 170hv -01 moottorin räjäytykuvaa
Kirjoitti: Nortti - 25.01.2012, 11:20:18
Näkyyko ao kuvassa? Olisikohan se turbon paluuöljyputken paikka ja siitä olisi tuohon turbottomaan versioon kuuluva tulppa jostainsyystä irronnut.

(http://image.fbt.se/global/images/image.php?src=/mnt/newftp/113/bil/lgnr/516679_1.jpg)