Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi

Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Etu- ja nelivetoiset => Korjaamo ja yleistekniikka => S40/V50 (vm.04-12), C30, C70 (vm.06-13) => Aiheen aloitti: Maze - 05.07.2025, 21:04:26

Otsikko: V50 vetonivelen välys
Kirjoitti: Maze - 05.07.2025, 21:04:26
Terve vaan!
Pakko kysyä alan ammattilaisilta mielipidettä.
Käytin Volvon (V50 2007) etulaakereiden vaihdossa ja ajelin iloisesti noin kuukauden kun alkoi liikkeelle lähtiessä tai pakittaessa ratti käännettynä kuulua kolahdus jostain edestä. Käytin kuskinpuoleista rengasta irti ja sieltähän oli korjaamolla käynyt unohdus ja olivat unohtaneet sitten kiristää vetonivelen pyörännapaan. Pultti oli melkein kokonaan ulkona.. Vetoakseli pääsi liikkumaan edestakaisin. Reklamoin ja sanoin että saavat tarkistaa kaikki mitä olivat tehneet. Auto noudettu ja ei kuulemma muuta ollut sattunut ja kiristäneet pultit ja homma selvä.
Nyt kuitenkin edelleen kuuluu kolahdus jostain keulasta. Vaihde D -> kaasua ja klonk. Vaihde R -> kaasua ja klonk. Onkohan nyt kuitenkin voinut sattua sisemmälle nivelelle jotain kun löysänä ollut ja ajettu varmaan hieman alta tuhat km vetoakseli löysällä? Mitään kolahduksia ei ole ennen tuota remonttia kuulunut.
Kuskinpuolen vetoakselia kun heiluttaa ylös/alas aivan juuresta, tuntuu ja näkyykin pieni klappi vaihdelaatikkoa vasten. Onkohan kovin normaalia?
(https://i.ibb.co/4ncfXrLn/20250703-152659.jpg) (https://ibb.co/4ncfXrLn)
Otsikko: Vs: V50 vetonivelen välys
Kirjoitti: Pekka H - 06.07.2025, 22:04:30
En sanoisi itseäni ammattilaiseksi mutta koetetaan pärvöttää probleemaasi. Useampaan autoon olen uusinut vetoakselin tai merkistä riippuen vaihtanut ne puolelta toiselle.

Volvo V50 manuaalimallissa pystyy vetoakselit vaihtamaan päinsä koska ovat saman mittaiset. Automaatista en ole varma.

Useissa etuveto autoissa on vaihdelaatikon booriholkissa lukitusjousi joka pitää vetoakselia paikoillaan sekä estää sitä liikkumasta liikaa sisään/ulos suunnassa.

Törkeää huolimattomuutta jättää vetoakseli löysälle joten tee reklamointi asiasta ja vaadi korjaamaan auto entiselleen. Jos vähänkään asiaansa tunteva alv.rek omistava korjaamo niin asia kuuluu työ-takuun piiriin.  Pahimmassa tapauksessa voi automaattiaski olla pian rikki!  :-[
Otsikko: Vs: V50 vetonivelen välys
Kirjoitti: Maze - 08.07.2025, 20:22:09
Olivat kuulemma tarkistaneet kaikki kun reklamoin ja heidän mielestä ok pelkällä pultin kirrauksella. Onhan autolla toki ajettu 299tkm että saattaa tuo nopean kiihdytyksen kolahdus kuulua väljistä puslista, mutta en ainakaan sellaista huomannut kun piti korjaamon työnjälki taas itse tarkistaa  ;D Kuitenkin laatikko tuntuisi muuten olevan aivan entisellään ja toimii hyvin ajossa. Harmittaa kyllä pirusti, kun muuten aivan täydessä iskussa oleva auto ja joutuu korjaamon kanssa pahimmassa tapauksessa vääntämään, että kolahduksia ei ollut ennen remppaa. Varsinkin kun kohtuullisen paljon ajettu Volvo alla  :(
Otsikko: Vs: V50 vetonivelen välys
Kirjoitti: Pekka H - 08.07.2025, 22:53:13
Kuitenkin laatikko tuntuisi muuten olevan aivan entisellään ja toimii hyvin ajossa.
Hyvä jos automaattiloota on kunnossa.
Voi ne vetoakselin tukipuslatkin sekä vetarin nivelet väljentyä ja alkavat sitten kolahdella. Paha sanoa näin etänä mistä kolahtelu kuuluu.
Tarkkaile tilannetta ja ei muuta kuin kovaa ajoa.
(https://external-content.duckduckgo.com/iu/?u=https%3A%2F%2Fcdn.vectorstock.com%2Fi%2Fthumbs%2F39%2F04%2Fthumb-up-icon-vector-35223904.jpg&f=1&nofb=1&ipt=1955da892fd525281e3556f6d810f5da050adb30247b46908cc755685f70a876)
Otsikko: Vs: V50 vetonivelen välys
Kirjoitti: laatikkovika - 08.07.2025, 22:55:08
Monasti kolauttaa juuri noin vaikka on ehjät osat. Johtuu akselin ja navan pooreista.
Muinoin sai ostaa napapulttia jossa oli kumikartio prikan alla vaimentamassa tuota kolausta.

Jaa, saa niitä vieläkin https://www.skruvat.fi/varaosat/voimansiirto/vetonivelet/akselipultti-vetoakseli-p1125916

Anti ping bolt.
https://youtu.be/JPtJbnjbCUc?si=HK_bZ4p-u43d__DP
Otsikko: Vs: V50 vetonivelen välys
Kirjoitti: hespa - 09.07.2025, 08:28:10
Ja vielä lisäyksenä: Ei tuo pultti välttämättä ole jäänyt kiristämättä, jos kierrettä ei ole putsattu vaseliinista ja laitettu kierrelukitetta,

ja sitten laitettu ilmoitettuun momenttiin, ei ole mitenkään epänormaalia että pääsee löystymään.

Näitä on paljon käyny minun pajalla. Ite vaihdeltu osia ja hetken päästä tultu luetuttaan vikakoodeja ABS.stä. Syynä vaeltava vetari.  ;D

Jos valmiiksi vanha ja väljä vetonivel myös löystyy helpommin.

Toivotaan että kattoivat muuten että se kuminen pölysuoja on ehjä siä laakerin takana.

Tämä voi olla myös yksi syy, jos joku heppeli on laittanu sen pölysuojan väärin päin. Kiristyy kyllä, mutta ans olla ku hetken oot ajanu.
Otsikko: Vs: V50 vetonivelen välys
Kirjoitti: Maze - 09.07.2025, 19:40:02
Kiitoksia hyvistä vinkeistä! Eikai se auta kun ajella ja tutkiskella. Alunperin kun soittelin korjaamolle tuosta pultista, niin sanoi vaan että työn on tehnyt asentaja joka ei enää töissä heillä olekkaan..  ;D  Juuri tuon kuskinpuolen ulompi vetonivelkin vaihdettu vuosi. Pitää tuo pölysuoja vielä yrittää itse hallilla tarkistella vaikuttaako samalta kuin toisella puolella 
Otsikko: Vs: V50 vetonivelen välys
Kirjoitti: Pekka H - 10.07.2025, 18:57:23
Monasti kolauttaa juuri noin vaikka on ehjät osat. Johtuu akselin ja navan pooreista.
Muinoin sai ostaa napapulttia jossa oli kumikartio prikan alla vaimentamassa tuota kolausta.
Jaa. Empä ole koskaan nähnyt kumipuslalla varustettuja vetarin pultteja.
Kaikkea näkee kun vanhaksi elää.  :o
Tuommonen boorien väljyys ei ole tavanomaista eikä ole tullut wanhoissa 70 luvun etuvetopirsseissäkään vastaan väljiä sovituksia booriakseli / booriholkki?
On tietysti mahdollista.

                                                              (https://www.sivustot.net/images/thumb.png)
Otsikko: Vs: V50 vetonivelen välys
Kirjoitti: laatikkovika - 10.07.2025, 19:12:54
En minäkään luonnossa ole noita anti ping pultteja nähnyt mutta on tosiaan aikanaan ihan volvolta saanut.
Kai ne on katottu turhiksi.
Napsukoon mitä napsuu. :D eihän se ajossa haittaa.

Ehkä tuosta juontaa se valopäinen ohje että pitää laittaa lukiterantu akselin booriin. :facepalm:
Jotkut laittaa jotkut ei. Itse kuulun jälkimmäiseen kansanosaan. 8)
Otsikko: Vs: V50 vetonivelen välys
Kirjoitti: Pekka H - 10.07.2025, 21:13:11
Ne 'lukiterantut' tai pyöreät lukitus-sokat on monissa automerkeissä laatikon päässä holkissa jo valmiina.
Ei pääse vetarin booriakseli liikkumaan auton sivusuunnassa. Napse voi tulla nivelistä . . .
                                                                     (https://www.sivustot.net/images/thumb.png)
Otsikko: Vs: V50 vetonivelen välys
Kirjoitti: laatikkovika - 10.07.2025, 21:39:49
Rantulla tarkoitin ruuvilukitevanaa, viivaa poorien ympäri.
Rantu=raita, viiva. ELK