Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi
Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Takavetoiset => Korjaamo ja yleistekniikka => 700, 900 & S/V90 => Aiheen aloitti: Juupa - 10.07.2025, 22:54:23
-
noniin, tuli hommattua tollanen volvo 940 b230ft turbo. vaihdoin takalaakerit mutta vieläkin älytön välys. Kaiken mielestäni tein oikein onko muilla kokemuksia tai vinkkejä?
sitten seuraava kysymys, autosta puuttuu katti joten millaisilla kateilla olette saaneet päästöt? vm 96. Ensimmäinen volvo joten tietämys ei ole korkealla.
-
Laakerista ei tule muuta mieleen kun että onko kiristetty oikeeseen momenttiin ?
Tarvike katti ollu itellä katastuksessa miedosti viritetyllä vinokoneella (vajaa 400hp)
Päästöjen kanssa sai tapella jonkin aikaa mutta tiedä sitte oliko katiska kiinni kun kokeiltu myös 3'' race katilla.
-
Mikä on älytön välys? Jäykässä akselissa pyöränlaakereissa on näissä aina päittäisvälys. Joskus katsastajat hylkää välyksestä vaikka se on normaali.
Ehjä kone menee päästöistä vaikka Bilteman 200cel kisakatilla.
-
Ehjä kone menee päästöistä vaikka Bilteman 200cel kisakatilla.
Samaa mieltä. Mulla ollut vuosia joku yleismallinen kisakatti ja päästöt ihan viimeisen päälle.