Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi
Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Etu- ja nelivetoiset => Korjaamo ja yleistekniikka => S/V40 96-04 => Aiheen aloitti: DaddyCool - 13.07.2025, 18:27:53
-
Jonkun aikaa jo välillä saanut kytkettyä päälle mutta nyt ei enää saa päälle lainkaan. Ei vikakoodeja, auto on vm 2003 1,8 perusbensa...Missähän vika voisi olla, viiksessä, johtosarjassa vai...?
-
Yksinkertainen testi on nostaa jarru- tai kytkinpoljinta ja samalla kokeilla toimiiko.
-
Yksinkertainen testi on nostaa jarru- tai kytkinpoljinta ja samalla kokeilla toimiiko.
Ei auttanut :-\
-
Kannattaa kuitenkin katsoa tarkemmin ne jarru- ja kytkinpolkimen katkaisijat. Minulla joskus irtosi tuo katkaisija paikaltaan.
-
Ootko kokeillu ettei sen viiksivarren päässä olevan napin kosketukset oo ihan hapettuneet?, toki voi olla että sulla jarrupolkimen se kytkin ihan loppu, kokeile kans sitä et ajat tasakaasulla painat kaasua (nostat vauhtia) ja sit painat sen päälle, ittellä ei suostu menee päälle jos tasakaasulla ajaa.