Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi
Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Etu- ja nelivetoiset => Korjaamo ja yleistekniikka => S80 (vm.-07>), V70 (vm.-08>), XC60, S/V60 (vm. -11 ->) => Aiheen aloitti: kotiroisto - 23.07.2025, 16:53:41
-
Onko tarjota suosituksia korjaamoista varsinais-suomen alueella jotka tehnyt pyörreläppien vaihtoja? marmori viimenen vaihtoehto jollei muita hyviä tekijöitä löydy ;D
-
Ihan mielenkiinnosta miksi vaihtaa tai ei laittaa poisto sarjaa? Onko vaan läppien säätötanko rikki ja koodi siitä?
-
Ihan mielenkiinnosta miksi vaihtaa tai ei laittaa poisto sarjaa? Onko vaan läppien säätötanko rikki ja koodi siitä?
ssäätötangon pää katkennut johon akseli tulee ja tästä koodi nimenomaan, osaatko kertoa tarkemmin tästä poistosarjasta mitä +/- asioita että laittaako uuden tangon vai tämän poistosarjan?
(https://i.ibb.co/RK58mN7/Whats-App-Kuva-2025-07-23-klo-19-54-34-c88d154f.jpg) (https://ibb.co/RK58mN7)
-
Nyt en ihan tuosta kuvasta selvää saa että onko pelkkä tanko säätömoottorilta akselille katkennut?
Vaiko akselilta kuula irti mihin muovitanko liittyy?
Muovitanko jos poikki niin se on muutaman euron osa.
-
Kuula irti mihin akseli tulee
-
Pyörreläppäakselin juuresta alkoi minulla tekemään imuvuotoa ja sen vuoksi veti vikatilaan. Jouduin tuon läppäakselin vaihtamaan. Akseli ei ole kallis, mutta suuttimien irrotus oli työlästä, osaavat olla tiukassa. Kaksi suutinta meni samalla uusiksi.
Imusarjan kun joutuu avaamaan, niin samalla kannattaa harkita venttiilinnostimien ja keinujen vaihtoa. Sarja maksaa 185e autodocilla.