Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi
Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Etu- ja nelivetoiset => Korjaamo ja yleistekniikka => S/V60, XC60 (2018->); S/V90, XC90 (2016->) => Aiheen aloitti: AnteroV70 - 09.09.2025, 07:34:50
-
Huomenia.
Auto alkoi suhista kabiinissa kaasua painaessa ajaessa. Mitään muuta ei vielä oireile eikä ääntä kuulu paikoillaan kaasuttaessa. Lienee ahtovuoto. Onko näissä jokin tyypillinen korkkaava tiiviste/letku? Tietäisi tilailla valmiiksi ennen kuin alkaa purkamaan niin saisi suoraan luultavimmin parsittua nippuun.
269tkm ajettu eikä tietääkseni ole vielä uusittu mitään letkuja konehuoneeseen.
-
Muutama välijäähdyttimeen menevä eli oikeanpuoleinen ahtoletku on ratkennut ja yhden välijäähdyttimeltä koneelle lähtevän mutkan on joutunut uusimaan. Sille osastolle menisin etsimään. Tilaa ei ole liikaa, mutta vaihdettavissa nekin.
-
Purin välijäähylle menevän letkun pois, oli ehjä mutta öljyssä ja tuo pikakiinnike on kyllä niin sohlo että voisi olla se mikä vuotaa. Välijäähyn luonta apparinpuoleinen kumiletku on kyllä ahdas saada pois ja takaisin vaan onnistui. Sekin oli ehjä ja oli kyllä paljon tiukempi sovite kuin moottorin alla olevassa. Likainen oli myös se ympäriinsä. No maanantaina saanee molemmat uudet letkut niin vaihdetaan helpompi ensin.
-
Joo, kyllä näissä on tuollaista pikkuvaivaa. Multa on molemmista ysikymppisistä vaihdettu joitain muovisia ahtoputkia joskus 200 tuhannen kilometrin jälkeen.