Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi
Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Etu- ja nelivetoiset => Korjaamo ja yleistekniikka => S80 (vm.-07>), V70 (vm.-08>), XC60, S/V60 (vm. -11 ->) => Aiheen aloitti: Koskenkorvaa - 10.12.2025, 18:03:55
-
Nyt tarvisi neuvoja Volvon kanssa.
Autosta on nyt vaihdettu kolme kertaa korjaamolla laturin vapaakytkin neljän vuoden sisään, kun se menee aina vaan uudestaan rikki. Samalla yleensä vaihdettu apulaitehihna ja hihnan kiristin jne. Korjaamolla ei osata sanoa syytä miksi rikkoutuu uudestaan noin nopeasti.
Apulaitehihna kitisee, kun ilmastointi on päällä. Tätä on jatkunut jo useamman vuoden ja ilmastointi ei puhalla kylmää helteellä. Mikäli ilmastoinnin kytkee pois, niin hihna ei enää kitise. Olen tästä korjaamolle maininnut ja kysynyt että voisiko esim. ilmastoinninkompressori jotenkin rasittaa hihnaa ja sitä kautta se kitisee ja mahdollisesti rikkoutuu myös vapaakytkin. Tähän korjaamo ei osaa sanoa mitään ja on todennut, että "kompressori vaikuttaa normaalilta" Eivät osaa myöskään paikallistaa mistä hihnan kitinä aiheutuu/tulee.
Viime vuonna, kun vapaakytkin vaihdettiin ehdotin että pitäisikö kompressori vaihtaa, niin vastattiin ettei sitä kannata turhaan vaihtaa ja kuulemma jos se olisi "rikki" niin se lahoaisi parissa kuukaudessa. Ilmastointihuolto tehtiin pari vuotta sitten ja se ei auttanut puhallukseen. Voisiko kompressori olla kuitenkin rikki vai onko jotain parempia ideoita?
-
Taitaa kitistä paremminkin se ilmastoinnin kompuran pieni venyhihna. Onko sitä vaihdettu? Myös se välipyörä, jota apulaitehihna pyörittää ja jolta tuo venyhihna sitten vetää kompuraa, on mahdollisesti kulunut tai urien pohjiin pakkautunut likaa ja jompikumpi hihna ei siksi pidä. Yleisin äänen lähde lienee kuitenkin tosiaan tuo kompuran pikkuhihna. Samalla kannattaa tarkistaa kompuran kytkimen laakeri ja välys. Jos laakeri ääntää niin turha vaihtaa kompuraa sen takia kun se laakeri maksaa parikymppiä ja on helppo vaihtaa.
Edit: nämä siis sillä oletuksella että puhutaan 5-sylinterisestä moottorista.
-
Puhutaan joo 5 sylinterisestä moottorista. Nyt en kyllä osaa varmaksi sanoa onko semmoista vaihdettu. Siihen on vaihdettu korjaamolapun mukaan:
Moniurahihnan kiristin+rulla
Moniurahihna 3x628mm Stretch Fit
Moniurahihna 5x1123 (vahvistettu)
Laturin vapaakytkinhihnapyörä
Voisikohan tuo 3x628mm olla se?
-
Sen kaksoishihnapyörän laakeri on myös menevä ja kitisevä kohde, jää monelta tarkistamatta.
-
Voisikohan tuo 3x628mm olla se?
Juurikin tuo 3-urainen "stretch-fit" on se kompuran venyhihna.
Hyvä pointti tuo välipyörän laakerikin.
-
Jos ilmastointi lakkaa toimimasta kuumalla kelillä, syynä on todennäköisesti ac kompuran magneettikytkimen shimmaus. Pitää säätää kytkintä lähemmäksi. Kampiakselin hihnapyörän voisi myös vaihtaa.
Hihnojen suhteen olen sitä mieltä, että näihin kuuluu laittaa vain OEM hihnat. Riskiä on muutenkin, että hihna rispaantuu ja päätyy jakohihnan väliin.
-
Kaikesta huolimatta ihmetyttää kyllä tuo vapaakytkimien rikkoutuminen. Onko vapaakytkin vaihdettu aina samalla korjaamolla? Tulee vaan mieleen, että onko osat jollain tapaa heikkolaatuista tavaraa? Vapaakytkin on yleensä sellainen osa, jonka joutuu vaihtamaan maksimissaan kerran laturin eliniän aikana.
-
Samalla korjaamolla on joo vaihdettu. Fiksumpi olisi jo varmaan vaihtanut toiseen korjaamoon aiemmin. Tuota uudelleen rikkoutumista tässä ihmettelenkin, kun olen käsittänyt ettei nyt pitäisi mennä näin usein hajalle. Ihmettelevät kyllä itsekkin asiaa mutta eivät osaa sanoa mistä johtuu. Pohtivat kyllä, että rikkinäinen kaksoismassavauhtipyörä tai kytkin voisi aiheuttaa ennenaikaista vapaakytkimen rikkoutumista, koska aiheuttaa lisärasitusta apulaitehihnalle, mutta samalla myös totesivat että ne vaikuttaisivat normaalilta autossa.
Kiitoksia vinkeistä asian osalta, täytyy viedä toiselle korjaamolle ja pyytää tsekkaamaan mainittuja asioita ennen kompressorin vaihtoa.
-
Sen verran tähän sanon että niitä vapaakytkimiä on monenlaatuisia, ei sinne kannata laittaa kuin tunnetuinta laatua.
Hae biltemasta vapaakytkin. :2funny: