Volvo Racing Club Finland - Koko Suomen Volvofoorumi

Tekniikka, Viritys, Veteraanit ja Projektit => Etu- ja nelivetoiset => Korjaamo ja yleistekniikka => S80 (vm.-07>), V70 (vm.-08>), XC60, S/V60 (vm. -11 ->) => Aiheen aloitti: massamaahinen - 22.12.2025, 15:42:46

Otsikko: S80 SRS vaatii huollon
Kirjoitti: massamaahinen - 22.12.2025, 15:42:46
Tuli mittaristoon teksti:
SRS turvatyyny. Vaatii huollon.

Tsekkasin iCarsoft VOL 2.0 lukulaitteella joka antaa kuvan (klikkaa isoksi) näköisen ilmoituksen. Mitä tuo tarkoittaa? Onko vika matkustajan tyynyssä?

Ja voiko oheisella lukulaitteella tutkia vikaa syvemmälti vai vaatiiko VIDAn?

(https://i.ibb.co/m5gV5mBR/IMG-3739.jpg) (https://ibb.co/m5gV5mBR)
Otsikko: Vs: S80 SRS vaatii huollon
Kirjoitti: SporttiTraktori - 22.12.2025, 20:50:11
Kokeilitko nollata koodin? Eikös tuo viittaa vänkärin pois kytkettävään bägiin ja tarkemmin siitä ilmoittavaan valoon.
Otsikko: Vs: S80 SRS vaatii huollon
Kirjoitti: V850 - 22.12.2025, 21:23:59
Mistään mitään tiedä, mutta huutelen kuitenki. SRS ilmoituksia voi tulla rikkinäisestä mittarista ja penkin johdotkin saattaa olla rispaantunu. Toisen merkkisessä autossa oli vyön paukun johdossa nosketushäikkää ja siitä koodia bägeille. Valo syttyi kun painoi kädellä apparin penkkiä.

Eli bägin toimintaan liittyy myös se penkin tunnistin että muut turvalaitteet ja mittariston oikea toiminta myös.
Otsikko: Vs: S80 SRS vaatii huollon
Kirjoitti: massamaahinen - 22.12.2025, 22:11:43
Kokeilitko nollata koodin? Eikös tuo viittaa vänkärin pois kytkettävään bägiin ja tarkemmin siitä ilmoittavaan valoon.

Koodin nollaus poisti vikailmoituksen mutta palasi uudelleenkäynnistyksen jäkeen. MUTTA! Olen juuri irrottanut sisävalopaneelin valojen ledimuutoksen takia. Ja siinä paneelissahan on juurikin apukuskin airbagin varoitusvalo. Eli ”vika” taisi löytyä omista toimenpiteistä  :idiot2:

Kiitos SporttiTraktori.
Otsikko: Vs: S80 SRS vaatii huollon
Kirjoitti: SporttiTraktori - 23.12.2025, 00:25:42
Jes! Hyvä. Ja tosiaan edellistä kompaten niin jos jatkossa ilmenee muusta syystä niin penkin alla ns tyyppivikana johdot.